Priv to oczywiście skrót od „private message”, co po polsku oznacza wiadomość prywatną. O napisanie na priv proszą często osoby sprzedające/oferujące coś, kiedy zainteresowani pytają o cenę lub inne wrażliwe elementy oferty, o których ci pierwsi wolą nie rozmawiać rozmawiać publicznie. Komentarze w mediach społecznościowych są widoczne dla wszystkich, wiadomości prywatne – tylko dla ich adresatów.
Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter – wszystkie najpopularniejsze kanały społecznościowe umożliwiają użytkownikowi pisanie na priv, czyli wysyłanie wiadomości prywatnych do innych użytkowników. Niektóre kanały mają jednak swoje ograniczenia w tym zakresie, najbardziej restrykcyjne są na LinkedInie.
Jeśli wysyłasz wiadomość prywatną na Facebooku do osoby, która nie jest Twoim znajomym, Twoja wiadomość automatycznie wpadnie do zakładki „Inne”. Zakłada ta jest dość ukryta na pierwszy rzut oka, przez co wiele osób przegapia wiadomości prywatne od nieznajomych. Aby ją znaleźć musisz:
📱 na smartfonie otworzyć aplikację Messenger i kliknąć w swoje zdjęcie profilowe,
💻 na desktopie kliknąć w ikonę Messengera, a następnie w ikonę trzech kropek.
Przy okazji tworzenia tego wpisu odkryłem, że już w 2009 roku została wydana książka o tytule „Napisz na priv”. Co prawda nie zebrała zbyt pochlebnych recenzji, ale to pokazuje, że „priv” w języku internautów występuje już od wielu lat.