Wpis ten jest kontynuacją zestawienia pt. „Social media – kogo obserwować”, które aktualizuję już trzeci rok z rzędu. Tradycyjnie robię to w połowie sierpnia.
Podobnie jak w poprzednich latach, podzieliłem zestawienie na 4 główne kategorie:
👤 osoby związane z mediami społecznościowymi,
📝 serwisy i blogi o mediach społecznościowych,
💼 agencje social media,
🔧 narzędzia social media.
Na Waszą prośbę dodałem nową kategorię:
👥 grupy na Facebooku o mediach społecznościowych.
Swoją drogą dawno (być może nigdy?) nie poświęciłem tyle czasu na przygotowanie pojedynczego wpisu. Ręczna aktualizacja zestawienia i przeniesienie go do Excela, a potem stworzenie tego wpisu wraz z grafikami i screenami zajęły mi 3 wieczory. Jeśli uznasz, że było warto, udostępnij ten wpis i poleć Rysuję fejsbuki na Facebooku 😉
Osoby 👤
Dawid Bagiński wciąż ma najwięcej fanów na Facebooku, Michał Sadowski obserwujących na LinkedInie i Instagramie, a Paweł Tkaczyk na Twitterze. Poza ostatnim każdy z nich powiększył swoją przewagę w ciągu minionych 12 miesięcy.
Michał Sadowski może pochwalić się największym wzrostem liczby obserwujących w aż 3 kanałach: na LinkedInie, Twitterze i Instagramie. Z kolei najlepszy wynik na Facebooku odnotował Dawid Bagiński. Warto zwrócić również uwagę na duże wzrosty Dawida na Instagramie oraz Rahima Blaka na LinkedInie. W ogóle na LinkedInie praktycznie wszyscy urośli i w większości nie były to wzrosty o 100 czy 300 obserwujących.
Wydawcy i blogi 📝
Znacznie bardziej różnorodnie kształtowała się sytuacja na rynku wydawców i blogów piszących o mediach społecznościowych. Najwięcej fanów na Facebooku mają niezmiennie Wirtualne Media, obserwujących na LinkedInie – NowyMarketing, a na Twitterze króluje mediafun. Zresztą podobnie jak na Instagramie, ale tam goni go sprawny.marketing.
Wirtualne Media rosną najszybciej nie tylko na Facebooku, ale też na Twitterze. Na LinkedInie największy wzrost ponownie odnotował NowyMarketing. Na Instagamie konkurencję znokautował sprawny.marketing.
Agencje 💼
Największą stronę na Facebooku wśród agencji posiada Social Media Now, konto na LinkedInie i Twitterze – Socjomania. Na Instagramie pozycję lidera utrzymało Social Tigers, ale zbliżyło się do nich Social Media Now.
Ten rok zdecydowanie należał do Social Media Now. Rośli najszybciej na Facebooku, LinkedInie i Instagramie. Na Twitterze niespodziewanie największy wzrost odnotowało SocialCube. Warto zwrócić uwagę na dość duże w ujęciu procentowym wzrosty Social Tigers. Kolejna rzecz – bardzo dużo agencji w minionym roku zaniedbało swoje profile (stąd tyle czerwonych i żółtych pól w zestawieniu). I jeszcze jedno spostrzeżenie: zwróć uwagę, w którym z kanałów są znów praktycznie same wzrosty.
Narzędzia 🔧
Na rynku polskich narzędzi social media to dopiero nuda. Król jest tylko jeden i nazywa się Brand24.
W minionym roku Brand24 dodatkowo powiększył przewagę nad pozostałymi narzędziami i to we wszystkich kanałach. Panie i Panowie, tak się robi marketing w erze internetu!
Reszta 🖇
Jeśli chodzi o pozostałe profile, to jedyną istotną zmianą jest wzrost liczby fanów Czwartkowych Spotkań Social Media. Poza tym nic ciekawego.
Grupy 👥
W tym roku po raz pierwszy uwzględniłem w zestawieniu grupy na Facebooku. Póki co zamieszczam tylko liczbę członków (bez wzrostów), ponieważ nie mam danych z sierpnia 2018.
ℹ Akapit informacyjny
1. Powyższe zestawienie nie jest przez nikogo sponsorowane i pełni funkcję jedynie informacyjną.
2. Jeśli chcesz je wykorzystać (poza standardowym udostępnieniem), poinformuj mnie o tym.
3. Jeśli z jakichś względów chcesz zniknąć z powyższego zestawienia albo zauważysz jakikolwiek błąd, powiadom mnie o tym.
Kryteria doboru
4. W przypadku osób: co najmniej 1 000 obserwujących na Facebooku, LinkedInie, Twitterze i Instagramie (w którymkolwiek z tych kanałów).
5. W przypadku osób, wydawców i blogów oraz agencji: zajmowanie się tylko mediami społecznościowymi albo media społecznościowe stanowią ważny obszar działalności (moja subiektywna ocena).
6. Jeżeli osoba, serwis, blog, agencja, narzędzie posiada więcej niż jeden profil/konto w danym kanale (np. Jacek Kotarbiński na Facebooku), w zestawieniu uwzględniałem największe z nich pod względem liczby obserwujących.
7. Kolejność wszystkich osób, serwisów, blogów, agencji i narzędzi jest przypadkowa.
Dane
8. Dane z 2019 roku aktualne na 15.08.2019.
9. Dane z 2018 roku aktualne na 23.08.2018.
10. Wszystkie liczby zostały zaokrąglone do 100 („0” = mniej niż 50, „b.d.” = brak danych, „-” = brak profilu/konta w danym kanale).