Czarny protest

Czarny protest jest odpowiedzią na projekt nowej ustawy, zakładającej bezwzględny zakaz aborcji.

Kto zorganizował czarny protest

Za akcję odpowiada założona 1,5 roku temu lewicowa partia Razem. Jej członkowie zorganizowali w czwartek protest pod Sejmem. Wcześniej organizatorzy na Facebooku utworzyli wydarzenie i zachęcili, aby w ramach poparcia dla akcji, publikować w social media zdjęcia z hashtagiem #czarnyprotest.

Czarny protest na Facebooku, Twitterze i Instagramie

W akcję zaangażowało się na Facebooku wiele osób, w tym: Anja Rubik, Maria Peszek, Adam Nergal Darski, Maciej Zakościelny, Borys Szyc, Marek Raczkowski i Krzysztof Gonciarz oraz media takie jak Gazeta Wyborcza czy Cosmopolitan. Według Trendsmap hashtagi #ratujmykobiety oraz #czarnyprotest były w tym tygodniu na Twitterze dwoma najpopularniejszymi hashtagami w Polsce.

trendsmap

Za pomocą narzędzia Keyhole sprawdziłem zasięg postów z hashtagiem #czarnyprotest na Twitterze i Instagramie. W czwartek i piątek 445 użytkowników opublikowało 696 tego typu wpisów, które zostały wyświetlone 1 207 018 razy i dotarły do 773 625 osób. Za 81,4% postów z tym hashtagiem odpowiadają kobiety, a za 32,2% użytkownicy iPhone’ów. Co ciekawe, tylko 54,0% wpisów pochodzi z terytorium Polski, aż 12,8% z Wielkiej Brytanii, 12,5% z USA (blisko połowa ze stanu Texas),  3,8% z Kanady, 3,1% z Francji i 2,8% z Niemiec.

Protest wciąż trwa, ponieważ w piątkowym głosowaniu Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu zakładającego bezwzględny zakaz aborcji. Został on skierowany do dalszych prac w komisji. Dlatego na Facebooku powstają kolejne wydarzenia związane z Czarnym Protestem. Z kolei Fundacja Pro – Prawo do życia, która stoi za projektem radykalizującym prawo aborcyjne, ogłosiła już zwycięstwo na swoim fanpage’u.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *