Meta AI, czyli Mark stworzył własny ChatGPT

Mark Zuckerberg długo przekonywał świat do Metaversu, czyli wirtualnego świata, do którego będziemy mieli dostęp za pomocą jego gogli VR. Cały ten Metaverse wszedł mu tak mocno, że w 2021 roku zmienił nazwę własnej firmy z „Facebook” na „Meta”.

Kiedy jednak tylko rozpoczął się hype na AI, Mark od razu zmienił obiekt swoich westchnień. Może zatem teraz Panie Marku pora na „MetAI”? 😉

Mark przedstawił światu Meta AI już w 2023 roku

Meta zbudowała swój własny ChatGPT, który nazwała Meta AI i zaprezentowała światu w trakcie jesiennej konferencji Meta Connect 2023.

Teraz Meta planuje umieścić tego wirtualnego asystenta w pasku wyszukiwania globalnie we wszystkich swoich platformach, czyli na Facebooku, Messengerze, WhatsAppie i Instagramie.

Meta AI to też ważna funkcjonalność dodana do najnowszego modelu inteligentnych okularów Ray-Ban Meta.

Póki co użytkownicy cały czas mają mieć możliwość wyłączenia asystenta Meta AI, aby korzystać z paska wyszukiwania po staremu.

Co ważne, z Meta AI mogą korzystać zarówno zalogowani użytkownicy FB/IG, jak i niezalogowani. Ci niezalogowani tracą jednak dostęp do historii konwersacji po jej zamknięciu, zalogowani – zawsze mogą do niej wrócić.

Możliwości Meta AI

Meta AI opiera się na opracowanym przez Metę Large Language Model Meta AI, czyli w skrócie Llama (dawniej zapis stylizowany na LLaMA). Model ten zadebiutował w lutym 2023 i od tego czasu jest stale rozwijany, więc wychodzą jego kolejne wydania (więcej nt. modeli językowych Meta AI).

Mark przekonuje, że jego Meta AI jest obecnie najinteligentniejszym asystentem AI, z którego można korzystać bezpłatnie. Model językowy Meta Llama 3 70B w 63% testów pokonuje ChatGPT-3.5, a w 73% – pokonuje go lub mu dorównuje.

Generowanie tekstu

Z asystentem Meta AI można rozmawiać, zadawać mu dowolne pytania i wydawać polecenia, prosząc go np. o wygenerowanie fragmentu kodu albo pokazanie rolek na konkretny temat. Wygenerowane odpowiedzi można ocenić za pomocą kciuka w górę lub w dół. Są też one grupowane w osobnych konwersacjach. Generalnie pod względem obsługi i interfejsu wszystko wygląda niemal identyczne, jak w przypadku ChatGPT (więcej nt. konwersacji z Meta AI).

Generowanie obrazów i nie tylko

Za pomocą Meta AI można również za darmo generować obrazy, naklejki i GIF-y (więcej nt. generowania obrazów przez Meta AI).

Wirtualny asystent od Mety docelowo ma generować także dźwięki oraz filmy, czyli generalnie kombajn od generatywnej sztucznej inteligencji.

Chatbot z własną osobowością

W ramach Meta AI każdy będzie mógł porozmawiać z chatbotem posiadającym osobowość znanej postaci np. Snoop Dogga albo Abrahama Lincolna. To trochę jakby kazać ChatGPT wyobrazić sobie, że jest takim Snoop Doggiem i odpowiadać jak on.

Możliwość budowy własnego chatbota

Z kolei w ramach AI Studio, czyli zestawu narzędzi no-code od Mety, każdy będzie mógł zbudować własnego chatbota współpracującego z Facebookiem, Instagramem, Messengerem i WhatsAppem. Mark przekonuje, że będzie to znakomite rozwiązanie dla firm, które stworzą w ten sposób wirtualnego asystenta do obsługi klientów. Z kolei influencerzy lub zwykli użytkownicy będą mogli wykonać swojego cyfrowego klona, który będzie odpowiadał na wiadomości w stylu, w jakim robili to dotychczas osobiście.

Problemy AI z UE

Asystent Meta AI jest już obecnie dostępny w 22 krajach: Argentynie, Australii, Kamerunie, Kanadzie, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Ghanie, Indiach, Jamajce, Malawi, Meksyku, Nowej Zelandii, Nigerii, Pakistanie, Peru, Singapurze, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych, Ugandzie, Zambii i Zimbabwe.

Dlaczego w Polsce nadal nie możemy po prostu wejść na www.meta.ai i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sztucznej inteligencji od Marka? Ponieważ mieszkamy w Polsce, a Polska jest częścią Unii Europejskiej.

UE nie podoba się, że Meta wykorzystała publiczne dane europejskich użytkowników do trenowania swoich modeli sztucznej inteligencji i to zanim poprosiła ich o jakąkolwiek zgodę na to.

Co prawda w połowie 2024 roku Meta wysyłała europejskim użytkownikom prośby o zgodę na wykorzystanie ich danych przez narzędzia AI, ale w zasadzie nie były to nawet prośby, tylko informacja o tym, że ich dane będą od teraz przetwarzane przez sztuczną inteligencją i jeśli chcą, to mają prawo zgłosić sprzeciw, który może zostać uznany 😉

Taki sposób zbierania zgód wzbudził sprzeciw nie tylko wielu użytkowników, ale i Komisji Europejskiej. Większość użytkowników, którzy widzą tego typu okno, odruchowo klika „Zamknij”, co zdaniem Mety oznacza zgodę na to, aby Meta AI wykorzystywała ich dane do generowania treści dla innych. Użytkownicy nie są wystarczająco informowani, jakie dokładnie ich dane będą gromadzone oraz do czego mogą zostać wykorzystane przez Meta AI i narzędzia kreatywne SI.

Za pomocą tego formularza każdy może wyrazić swój sprzeciw.

Meta AI – hit czy kit?

Asystent Meta AI może okazać się ciekawym dodatkiem do platform Mety. Jeśli Mark przekona użytkowników do korzystania z Meta AI, będzie to nowe, potężne źródło danych dla systemu reklamowego Mety. Dzięki rozmowom użytkownika z wirtualnym asystentem Meta będzie jeszcze lepiej wiedziała, co w danym momencie interesuje użytkownika.

Dlaczego Meta AI może być w przyszłości lepszym narzędziem niż ChatGPT i jemu podobne? Ponieważ wszystkie one bazują na danych, a prawdopodobnie nikt nie ma więcej treści i danych niż Meta, która posiada praktycznie dwie największe platformy społecznościowe oraz dwa największe komunikatory. Ich użytkownicy codziennie tworzą gigabajty różnego rodzaju danych (tekst, obraz, wideo), którymi mogą karmić Meta AI.

Moim zdaniem warto zapamiętać ten gradientowy pierścień. Wkrótce może stać się istotnym elementem wszystkich platform Mety. Jeśli w końcu zobaczysz go na Facebooku, Instagramie, Messengerze lub WhatsAppie, dzięki temu wpisowi będziesz już wiedział, o co chodzi.

Mem na koniec

Sory Magazyn Online Marketing, ale musiałem 😀

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *