Inteligentne okulary Ray-Ban Meta

Meta wprowadziła do sprzedaży kolejny model inteligentnych okularów, które stworzyła i od 2021 sprzedaje w ramach współpracy z legendarną włoską marką Ray-Ban.

Poprzedni model, znany jako Ray-Ban Stories, przeszedł raczej bez większego echa. Przez 18 pierwszych miesięcy (od września 2021 do lutego 2023) sprzedano ok. 300 000 sztuk okularów Ray-Ban Meta pierwszej generacji. Co gorsza, wewnętrzne statystyki Mety wskazują, że z dotychczas sprzedanych okularów regularnie korzysta zaledwie 9% ich nabywców.

O najnowszym modelu Ray-Ban Meta drugiej generacji zrobiło się ostatnio głośno, ponieważ jako pierwszy został wyposażony w asystenta Meta AI.

7 atutów okularów Ray-Ban Meta drugiej generacji

1. Sterowanie głosowe

Okulary wyposażone są w głośniki typu open ear (to raczej ich wada, ponieważ głos jest słyszany przez osoby w pobliżu) oraz aż 5 mikrofonów (wcześniej tylko 3), które skutecznie (ponoć dużo skuteczniej niż okulary pierwszej generacji) rejestrują słowa wypowiadane przez osobę noszącą. Polecenie głosowe „Hey Meta” uruchamia komendy głosowe, póki co tylko w języku angielskim, włoskim lub francuskim. Za ich pomocą można m.in.:
– wykonać zdjęcie,
– rozpocząć nagrywanie,
– rozpocząć transmisję na żywo na Facebooku lub Instagramie,
– wykonać połączenie audio,
– podyktować treść SMS-a lub wiadomości na Messengerze czy WhatsAppie,
– wysłać wykonane przed momentem zdjęcie/nagranie poprzez Messengera lub WhatsAppa,
– włączyć odtwarzanie muzyki lub podcastu,
– skorzystać z asystenta Meta AI.

2. Asystent Meta AI

Inteligentne okulary najnowszej generacji mają wbudowanego wirtualnego asystenta AI, który odpowiada na pytania użytkownika, zadawane oczywiście głosowo. Póki co obsługuje on tylko język angielski. Można go zapytać o pogodę, poprosić o policzenie kalorii spożywanego posiłku albo opowiedzenie historii mijanego obiektu. To dość istotna funkcjonalność, która może sprawić, że produkt Mety i Ray-Bana zdobędzie znacznie więcej zwolenników niż dotychczas.

3. Aparat

Najnowszy model okularów posiada wbudowany ultraszerokokątny aparat 12 MP, który wykonuje:
– pionowe zdjęcia 3024×4032 pikseli (generalnie testerzy oceniają je pozytywnie),
– pionowe filmy 1080p w rozdzielczości 1440×1920 o max. długości 60 sekund (testerzy oceniają je średnio/przeciętnie).

Za pomocą aparatu można nie tylko wykonać zdjęcie i nagrać film, ale również prowadzić transmisję na żywo trwającą max. 30 minut. Wszystko z perspektywy użytkownika (tzw. POV), co przypomina obraz z kamery GoPro. Zdjęcia i filmy zapisują się we wbudowanej pamięci 32 GB (w pierwszej generacji było tylko 4 GB) i można je łatwo zgrać na smartfona.

Co ważne, okulary zostały również wyposażone w diodę, która ma informować innych w otoczeniu, że ich użytkownik korzysta z aparatu. Po zasłonięciu diody (np. poprzez zaklejenie jej taśmą) nie jest możliwe korzystanie z aparatu, więc odpada szpiegowskie zastosowanie okularów Mety i Ray-Bana.

4. Etui jako power bank

Czas pracy również został wydłużony w stosunku do okularów pierwszej generacji. W pełni naładowane okulary drugiej generacji, zgodnie z informacją podawaną przez producenta, mogą działać do 4 godzin (w praktyce ok. 1,5-2 godz. intensywnego użytkowania), ale przechowywanie ich w naładowanym skórzanym etui wydłuża czas pracy rzekomo aż do 36 godzin, czyli starcza na ok. 9 pełnych cykli ładowań.

5. Wodoszczelność

Kolejnym atutem względem wcześniejszego modelu jest wodoszczelność o klasie IPX4, dzięki czemu okulary drugiej generacji możesz nosić na lekkim deszczu. Produkt nadal nie jest jednak wodoodporny, więc nie można go zanurzać.

6. Wygląd i wygoda

To okulary, które cały czas wyglądają niemal identyczne jak zwykłe, przeciwsłoneczne Ray-Bany. Mają jedynie nieco grubsze zauszniki oraz widoczny po prawej od frontu aparat i umieszczoną symetrycznie po lewej od frontu diodę.

W najnowszej generacji do wyboru są 2 modele okularów, czyli Wayfarer (kwadratowe) oraz Headliner (okrągłe), w różnych wariantach kolorystycznych oprawek oraz soczewek – łącznie ponad 150 kombinacji!

Najnowszy model inteligentnych okularów Ray-Ban Meta został również odchudzony, dzięki czemu waży niewiele więcej niż klasyczne Ray-Bany, co z pewnością wpływa na komfort użytkowania. Testerzy podkreślali, że nie czują różnicy między nimi a najzwyklejszymi okularami.

7. Cena

Ceny okularów Ray-Ban Meta drugiej generacji rozpoczynają się od 299 USD, czyli ok. 1 200 PLN. To cena znacznie niższa niż dobrej jakości smartfona czy nawet smartwatcha, który też nie jest gadżetem pierwszej potrzeby. Zresztą ceny zwykłych okularów Ray-Ban rozpoczynają się od 550 PLN i kończą na ok. 1 800 PLN, więc moim zdaniem cena ok. 1 200 PLN za inteligentne Ray-Bany jest atrakcyjna.

Czego nie posiadają (jeszcze?) okulary Ray-Ban Meta

❌ Wbudowanej nawigacji GPS

Niestety okulary nie zostały wyposażone we wbudowaną nawigację GPS, a przynajmniej nie znalazłem informacji o niej w jakichkolwiek materiałach Mety. Byłaby to bardzo przydatna funkcjonalność. Obecnie często widzimy turystów z głową spuszczoną w dół, wpatrujących się w nawigację na małym ekranie smarftona. Nawigacja w inteligentnych okularach rozwiązałaby ten problem, w pełni uwalniając głowę.

❌ Obsługi skrzynki e-mail

Szukałem, ale nie znalazłem też nigdzie informacji, aby okulary umożliwiały odczytywanie i dyktowanie wiadomości e-mail.

❌ Obsługi Facebooka, Instagrama i Meta Ads

Skoro to produkt Mety, to powinna być w nim również możliwość wydawania głosowych poleceń dot. najważniejszych platform Mety, a nawet systemu reklamowego. Byłoby czymś super, gdyby w każdej można było zapytać okulary, ile wczoraj wydaliśmy na koncie reklamowym i jaki mamy z tego zwrot, a w przypadku dobrych wyników, poprosić go o zwiększenie budżetu o 20% w najskuteczniejszych kampaniach. Z rzeczy bardziej podstawowych fajnym rozwiązaniem byłaby możliwość wydawania poleceń głosowych np. „zaproś poznaną przed chwilą osobę do znajomych” albo „opublikuj nagrany film z treścią posta, którą za chwilę podyktuję”.

❌ Rozpoznawania obiektów

Okulary nie są w stanie rozpoznać obiektu, który widzi przez nie użytkownik. Meta dopiero pracuje nad tego typu funkcjonalnością, więc prawdopodobnie pojawi się ona w kolejnych generacjach. Już teraz pojawiają się przecieki, że po aktualizacji oprogramowania okulary drugiej generacji będą rozpoznawały znaki drogowe oraz kluczowe obiekty. Byłaby to bardzo przydatne np. podczas zwiedzania. Użytkownik mógłby zapytać: „Co to za budynek przede mną i jaka jest jego historia?”. Aktualnie użytkownik musi podać nazwę obiektu, o który pyta, czyli „Jaka jest historia Wawelu?”.

❌ Rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) rzeczywistości

Chociaż nad inteligentnymi okularami oraz goglami do AR/VR pracuje jeden zespół Mety o nazwie Reality Labs, to nie udało mu się jeszcze znaleźć sposobu na połączenie obu tych urządzeń w jedno. To mógłby być prawdziwy game changer, gdyby na obraz widziany poprzez inteligentne okulary udało się nałożyć elementy AR. Wówczas moglibyśmy spacerować po mieście albo prowadzić samochód w tego typu okularach, a na widziany przez nas obraz nakładane byłyby np. informacje ułatwiające nawigację. Moglibyśmy też łapać Pokemony za pomocą poleceń głosowych, już bez wpatrywania się w mały ekran telefonu. Póki co musimy na to jeszcze jednak poczekać.

Gdzie można zamówić okulary Ray-Ban Meta?

Okulary Ray-Ban Meta można zamówić w sklepie internetowym Mety oraz na ray-ban.com.

Aktualnie (stan na 25.03.2024) nie są one dostępne w Polsce. Ich sprzedaż prowadzona jest tylko na 15 (w tym aż 13 europejskich) rynkach, czyli: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii, Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Finlandii, Norwegii, Danii, Szwecji i Australii.

Skoro już przy dostępności jesteśmy to warto wiedzieć, że okulary Ray-Ban Meta można sparować ze smartfonem za pomocą aplikacji Meta View. Co ważne, aplikacja ta posiada blokadę regionalną i obecnie nie jest ona dostępna w Polsce. Zawsze można jednak kombinować z przełączeniem regionu na smartfonie, co jest jednak dość uciążliwe

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *