Pandora Gate wstrząsnęła polskim YouTubem

Co najmniej od 10 lat internet i YouTube pełen jest patoinfluencerów, patostreamerów i patoyoutuberów, ale dopiero teraz dotarło to do mainstreamu.

Zresztą nie tylko do niego. Stanowski, który od miesięcy współpracował z autorem kanału „Z Dvpy”, nagle zauważył, że jego współpracownik ma wyjątkowo chamskie poczucie humoru – nie od roku czy dwóch, ale od 10 lat, bo od tylu publikuje na YouTubie.

Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z 2019 roku aż 84% dzieci w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach i aż 37% deklaruje ich oglądanie :O

Najbardziej jestem jednak zaskoczony tym, iż ludzie myśleli, że twórcy patocontentu (czy to w wersji soft czy hard) w gruncie rzeczy tak naprawdę są normalsami.

Mało kto zwraca na to uwagę, ale bycie twórcą czegokolwiek przez X lat to spore obciążenie psychiczne. Ciągła pogoń za rekordami i zasięgami, podnoszenie sobie poprzeczki, mierzenie się z rosnącymi oczekiwaniami fanów. To tylko pogłębia wszelkie patologie, które w nas drzemią. U jednych mogą to być skłonności narcystyczne czy mitomańskie, u innych – pedofilskie.

Treści wideo są pod tym względem najbardziej wymagające. Ludzie pracujący wiele lat w telewizji nie są do końca zdrowi psychicznie – mówili nam na studiach dziennikarskich. Dziś telewizją jest YouTube i TikTok, a treści tworzą nie dziennikarze, tylko zazwyczaj ludzie w wieku 15-30 lat, najczęściej dla rówieśników lub jeszcze młodszych od siebie.
__________

PS Pamiętajcie, że nie wszyscy youtuberzy, księża, goście Zatoki Sztuki to od razu pedofile. Mogą oni być (i statystycznie prawdopodobnie są) w każdej większej grupie. A youtuberzy to tysiące ludzi, z których większość nie ma żadnych skłonności w tym kierunku. Mówiąc o jakimś środowisku X, że „X to sami pedofile”, więcej osób niesłusznie i bezpodstawnie oskarżasz. I to nie o kradzież bułki ze sklepu.

PPS Cała ta afera ma jedną, gigantyczną zaletę. Rodzice wreszcie zaczęli interesować się tym, kogo oglądają ich dzieci. To, że ktoś nagrywa filmiki podczas grania w kolorową grę dla dzieci, wcale nie oznacza, że są to treści odpowiednie dla dzieci.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *