W jaki sposób tworzę rysunki?

Zawsze jest jakiś temat, o którym chce się stworzyć rysunek, więc szukam sposobów na jego pokazanie. Gdy uważam, że dany pomysł jest cokolwiek wart, w ciągu paru sekund przenoszę go na kartkę papieru. Nierzadko powstaje kilka tego typu szybkich szkiców. Wtedy wybieram najlepszy z nich i zastanawiam się, w jaki sposób mogę go ulepszyć lub bezboleśnie połączyć z innymi.

Sporadycznie pierwszy szkic tworzę od razu na tablecie graficznym, ale muszę być wówczas od razu pewny, w jaki sposób chcę coś pokazać, a to rzadko kiedy ma miejsce. Zdecydowanie lepiej myśli mi się bowiem nad koncepcją, gdy mam przed sobą kartkę papieru i długopis w ręce.

4 najczęściej zadawane przez Was pytania

1. Ile czasu zajmuje stworzenie 1 rysunku?

Każdy rysunek jest inny, ale wszystkie powstają według określonego procesu. Dzielę go na 5 głównych etapów. W nawiasie zapisałem, ile każdy z nich może zająć czasu.

1. Pomysł/pomysły (od 1 minuty do 90 minut) – najważniejszy element całego procesu! Od pomysłu zależy 80% sukcesu rysunku. Dlatego czasem warto poświęcić te 15-30 minut więcej na myślenie. Nie warto realizować niedopracowane pomysły – to jedna z najważniejszych rzeczy, jakich się nauczyłem.
2. Szybki szkic/szkice na kartce papieru (od 1 minuty do 15 minut).
3. Szczegółowy szkic na tablecie graficznym (od 60 do 180 minut).
4. Kolorowanie (od 20 do 90 minut).
5. Światła, cienie i inne efekty specjalne (od 30 do 120 minut).

Dokładne czasy poszczególnych etapów zależą głównie od szczegółowości i liczby elementów (np. planów, postaci) na rysunku. Bardzo prosty kolorowy rysunek z podstawowym cieniowaniem jestem w stanie wykonać w 2 godziny. Skomplikowane (jakie częściej robię na zlecenie niż dla mnie samego) zajmują czasami nawet 8-10 godzin.

2. Z jakiego korzystasz sprzętu i oprogramowania?

Niemal do końca 2018 roku wszystkie rysunki powstawały na tablecie Wacom Intuos Manga, który zakupiłem w 2015 za 348 zł i był to wówczas jeden z najtańszych dostępnych na rynku tabletów graficznych. To model bez ekranu, więc nauka rysowania na nim początkowo przypominała naukę pisania liter w przedszkolu. Pod koniec 2018 roku przeniosłem się na 13-calowego Wacoma Cintiq Pro za 3 689 zł i jestem z niego zadowolony. Dostrzegam poprawę jakości rysunków, choć przyznam, że liczyłem na wyraźniejszy wzrost mojej wydajności w stosunku do wcześniejszego sprzętu.

Wszystkie rysunki wykonuję w programie CLIP STUDIO PAINT, który został stworzony z myślą o mandze. Zacząłem z niego korzystać, ponieważ do mojego pierwszego tabletu była dołączona 2-letnia licencja na niego. Program bardzo przypadł mi do gustu. Zdecydowanie wolę rysować w nim niż np. w Photoshopie. W stosunku do Photoshopa ma też tę zaletę, że płaci się za niego tylko raz i wcale nie jest to jakaś wygórowana kwota (obecnie 50 dolarów albo 45 euro).

3. Ile kosztuje u Ciebie 1 rysunek?

To zależy od czasochłonności danego rysunku (patrz wyżej). Oprócz czasu, który muszę jakoś oszacować, dochodzi czas poświęcony na komunikację i ewentualne poprawki, ale też amortyzację sprzętu (tablet graficzny + laptop) i w przyszłości zakup jeszcze lepszego.

Najczęściej jest to kwota rzędu 500-800 zł netto, ale są czynniki, które są w stanie ją jeszcze nieco zmniejszyć lub zwiększyć. Najtańszy rysunek wykonałem kiedyś za 200 zł, najdroższy za 1 000 zł. 3 lata temu, jako rysownik praktycznie bez żadnej marki, zaczynałem od stawek 2-krotnie niższych niż obecnie. Poza tym cena może rosnąć nie tylko ze względu na rosnący popyt, ale też spadającą podaż, a im mniej mam wolnego czasu, tym bardziej cenię każdą godzinę. Zdaję sobie sprawę, że to kupa kasy za 1 kolorowy obrazek, ale muszę brać pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Sprzedaję też nie tylko samą realizację, ale pomysł, który bardzo często jest w tym wszystkim kluczowy.

4. Od jak dawna rysujesz?

W ogóle to rysuję od kiedy pamiętam. Miałem może 3-4 lata, kiedy mama rysowała mi Fiaty 125, 126, Polonezy i Żuki, a tata czołgi i okręty, które ja starałem się przerysować po swojemu.

Jeśli chodzi o rysowanie cyfrowe to pierwsze nieśmiałe kroki stawiałem w programie o nazwie GIMP w latach 2014-2015. Pierwszy raz tablet graficzny miałem w ręku dopiero w 2015 roku, czyli stosunkowo niedawno i późno, bo w wieku 25 lat. Mimo to od 2016 roku wykonałem już ponad 500 rysunków na Rysuję fejsbuki i 11vs11.art, dla Ekstraklasy oraz innych partnerów.

Gdyby coś jeszcze Cię interesowało, daj znać w komentarzu 🙂

Making of "Lajkowanie własnych postów" (tablet graficzny LCD Wacom Cintiq Pro 13)
Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *