WhatsApp vs. Messenger

W 2016 roku Messenger był najpopularniejszym komunikatorem w zaledwie 49 krajach. Kto króluje w pozostałych? Mało popularny w Polsce WhastApp. Komunikator ten jest numerem 1 w aż 109 państwach świata! Obszarem najbardziej opanowanym przez WhatsAppa jest Ameryka Łacińska.

Źródło: SimilarWeb

Jak widać na powyższej mapie, Messenger dominuje w krajach anglojęzycznych, Skandynawii, Europie Środkowo-Wschodniej, a także we Francji, Portugalii, Mongolii, Afganistanie, Algerii i na Madagaskarze.

WhatsApp opanował z kolei całą Amerykę Południową, zdecydowaną większość Azji i Afryki, a także ważne kraje Europy Zachodniej – Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Wielką Brytanię.

Na trzecim miejscu jest Viber, który króluje w 15 krajach. Znalazłem też ciekawą wizualizację, która pokazuje, jak zmieniał się układ sił na świecie w latach 2013-2016.

Niestety nie dotarłem do nowszych danych. Podejrzewam, że w ciągu blisko półtora roku, Messenger mógł trochę zyskać, a WhatsApp mógł trochę stracić, ale różnica między nimi nadal jest duża.

Co ciekawe, w 2015 roku WhatsApp był najczęściej instalowaną aplikacją mobilną na świecie, wyprzedzając nie tylko Messengera, ale nawet Facebooka, Instagrama, YouTube’a i Snapchata! Nie dziwi zatem, że rok wcześniej Zuckerberg wydał 19 mld dolarów na zakup zielonego komunikatora, choć miał już przecież swój własny – niebieski.

Cały czas mówimy o popularności w poszczególnych krajach. Patrząc na liczbę użytkowników ogółem, WhatsApp i Messenger mają ich niemal tyle samo – po 1,2 mld. Na trzecim miejscu jest pod tym względem chiński WeChat, z którego korzysta ponad 0,9 mld ludzi. Komunikator ten jest jednak numerem tylko w Chinach i Bhutanie.

WhatsApp w Polsce

W Polsce według różnych badań do korzystania z WhatsAppa przyznaje się od 8 do 12 proc. internautów, czyli jest to trzecia/czwarta najczęściej wybierana aplikacja do komunikacji. Zdecydowanym liderem jest Messenger z ponad 40 procentami. Drugie miejsce zajmuje Gmail (ok. 30 proc.). Z WhatsAppa korzysta podobna liczba polskich użytkowników, co ze Skype’a. TOP10 aplikacji komunikacyjnych w Polsce znajdziesz tutaj.

A teraz czas na małą anegdotkę. Jakiś rok temu moja mama spytała, dlaczego ja, pracując w internatach, nie korzystam z WhatsAppa. Zdziwiło mnie jej pytanie, ponieważ nie sądziłem, że zna w ogóle jakikolwiek komunikator, a już na pewno nie WhatsAppa. Odpowiedziałem, że nikt tego nie używa, bo wszyscy mają Messengera. Skrzywiła się – nie znała Messengera. Wyjaśniła za to, że w jej pracy wszyscy korzystają tylko z WhatsAppa. Byłem lekko w szoku.

WhatsApp vs. Messenger w statystykach grup odbiorców FB

Ciekawe spostrzeżenia na temat różnic między oboma komunikatorami można wyciągnąć z analizy użytkowników Facebooka zainteresowanych WhatsAppem (350-400 mln użytkowników) oraz Messengerem (ponad 1 mld).

Na powyższych wykresach widać, że WhatsAppem częściej niż Messengerem interesują się kobiety i osoby młodsze.

Z WhatsAppa procentowo korzysta nieco więcej singli i ludzi z wyższym wykształceniem. Różnice te są jednak niewielkie.

Największą rozbieżność widać w krajach, z których pochodzą użytkownicy interesujący się danym komunikatorem. W przypadku WhatsAppa są to głównie Państwa Azji i Ameryki Południowej, a w pierwszej dziesiątce nie ma Stanów Zjednoczonych.

A Ty korzystasz lub korzystałeś kiedykolwiek z WhatsAppa?

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *