WhatsApp vs. Messenger

Podziel się tym wpisem z innymi!

W 2016 roku Messenger był najpopularniejszym komunikatorem w zaledwie 49 krajach. Kto króluje w pozostałych? Mało popularny w Polsce WhastApp. Komunikator ten jest numerem 1 w aż 109 państwach świata! Obszarem najbardziej opanowanym przez WhatsAppa jest Ameryka Łacińska.

Źródło: SimilarWeb

 

Jak widać na powyższej mapie, Messenger dominuje w krajach anglojęzycznych, Skandynawii, Europie Środkowo-Wschodniej, a także we Francji, Portugalii, Mongolii, Afganistanie, Algerii i na Madagaskarze.

WhatsApp opanował z kolei całą Amerykę Południową, zdecydowaną większość Azji i Afryki, a także ważne kraje Europy Zachodniej – Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Wielką Brytanię.

Na trzecim miejscu jest Viber, który króluje w 15 krajach. Znalazłem też ciekawą wizualizację, która pokazuje, jak zmieniał się układ sił na świecie w latach 2013-2016.

Niestety nie dotarłem do nowszych danych. Podejrzewam, że w ciągu blisko półtora roku, Messenger mógł trochę zyskać, a WhatsApp mógł trochę stracić, ale różnica między nimi nadal jest duża.

Co ciekawe, w 2015 roku WhatsApp był najczęściej instalowaną aplikacją mobilną na świecie, wyprzedzając nie tylko Messengera, ale nawet Facebooka, Instagrama, YouTube’a i Snapchata! Nie dziwi zatem, że rok wcześniej Zuckerberg wydał 19 mld dolarów na zakup zielonego komunikatora, choć miał już przecież swój własny – niebieski.

Cały czas mówimy o popularności w poszczególnych krajach. Patrząc na liczbę użytkowników ogółem, WhatsApp i Messenger mają ich niemal tyle samo – po 1,2 mld. Na trzecim miejscu jest pod tym względem chiński WeChat, z którego korzysta ponad 0,9 mld ludzi. Komunikator ten jest jednak numerem tylko w Chinach i Bhutanie.

 

WhatsApp w Polsce

W Polsce według różnych badań do korzystania z WhatsAppa przyznaje się od 8 do 12 proc. internautów, czyli jest to trzecia/czwarta najczęściej wybierana aplikacja do komunikacji. Zdecydowanym liderem jest Messenger z ponad 40 procentami. Drugie miejsce zajmuje Gmail (ok. 30 proc.). Z WhatsAppa korzysta podobna liczba polskich użytkowników, co ze Skype’a. TOP10 aplikacji komunikacyjnych w Polsce znajdziesz tutaj.

A teraz czas na małą anegdotkę. Jakiś rok temu moja mama spytała, dlaczego ja, pracując w internatach, nie korzystam z WhatsAppa. Zdziwiło mnie jej pytanie, ponieważ nie sądziłem, że zna w ogóle jakikolwiek komunikator, a już na pewno nie WhatsAppa. Odpowiedziałem, że nikt tego nie używa, bo wszyscy mają Messengera. Skrzywiła się – nie znała Messengera. Wyjaśniła za to, że w jej pracy wszyscy korzystają tylko z WhatsAppa. Byłem lekko w szoku.

 

WhatsApp vs. Messenger w statystykach grup odbiorców FB

Ciekawe spostrzeżenia na temat różnic między oboma komunikatorami można wyciągnąć z analizy użytkowników Facebooka zainteresowanych WhatsAppem (350-400 mln użytkowników) oraz Messengerem (ponad 1 mld).


Na powyższych wykresach widać, że WhatsAppem częściej niż Messengerem interesują się kobiety i osoby młodsze.

 


Z WhatsAppa procentowo korzysta nieco więcej singli i ludzi z wyższym wykształceniem. Różnice te są jednak niewielkie.

 


Największą rozbieżność widać w krajach, z których pochodzą użytkownicy interesujący się danym komunikatorem. W przypadku WhatsAppa są to głównie Państwa Azji i Ameryki Południowej, a w pierwszej dziesiątce nie ma Stanów Zjednoczonych.

 

A Ty korzystasz lub korzystałeś kiedykolwiek z WhatsAppa?

 

Jestem też na
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Twitterze
Rysuję fejsbuki na Instagramie

Dodaj komentarz


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *