Algorytm Kosińskiego w tle afery Cambrigde Analytica

Doktor Michał Kosiński to polski naukowiec z Uniwersytetu Stanforda, który opracował algorytm określający poglądy polityczne użytkowników Facebooka na podstawie polubionych przez nich stron.

Apply Magic Sauce (do przetestowania tutaj) po uzyskaniu Twojej zgody zaciąga dane z Fejsa i określa m.in.:
🔥 Twoją osobowość,
🎓 Twój poziom inteligencji,
😏 Twój poziom satysfakcji z życia,
👄 Twoje preferencje seksualne,
🙏 Twoje poglądy religijne,
📢 Twoją orientację polityczną.

Ponoć wystarczy 70 polubionych stron, aby przewidzieć znajomość charakteru danej osoby lepiej, niż jej przyjaciel. 150 – lepiej niż rodzice. Przy 300 lajkach maszyna zna Cię lepiej od Twojego życiowego partnera.

O pracy Kosińskiego już 2 lata temu pisały m.in. Social Media Today oraz The Washington Post. Jego algorytmem szybko zainteresował się sam Facebook. W dniu ogłoszenia pierwszych wyników dostałem dwa telefony z Facebooka. Jeden z działu Badania Danych z propozycją pracy, drugi z działu prawnego, grożący podjęciem kroków prawnych – wspomina Kosiński.

Z systemu wykorzystującego algorytm Kosińskiego korzystał m.in. sztab wyborczy Donalda Trumpa. Pomagał mu w personalizowaniu treści kierowanych do wyborców.

Więcej na ten temat dowiecie się z ciekawego wywiadu dla INNPoland.pl.

Z tego co zauważyłem, algorytm bierze pod uwagę tylko międzynarodowe, anglojęzyczne strony. Trochę wypacza to ocenę użytkowników spoza Stanów czy Wielkiej Brytanii. A Wy zgadzacie się z otrzymanymi wynikami? 🙂

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 1 raz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *