Trójramienny fidget spinner tanio, szybko albo dobrze - wybierz dwa. Klient naciska w odpowiednim miejscu i ma wszystko naraz

Fidget spinner – hit 2017 roku

Fidget spinnery stały się niezwykle popularne dopiero w połowie 2017 roku. Do grudnia 2016 fraza „fidget spinner” praktycznie nie istniała nawet w wyszukiwarce Google!

Historia spinnerów

Zabawka powstała znacznie wcześniej. Już w 1993 roku wniosek patentowy na nią złożyła amerykańska inżynier Catherine Hettinger. Jej zdaniem spinnery miały pomóc w polepszaniu koncentracji oraz redukowaniu stanu lęku i niepokoju u dzieci z ADHD i autyzmem, czego nigdy nie udowodniono w badaniach naukowych.

Pierwotne spinnery w ogóle nie przypominały obecnych. Składały się tylko z jednej części i korzystanie z nich wyglądało jak kręcenie kapelusza na palcu. Z upływem lat spinnery ewoluowały, zdobywając w podziemiu trójramienny kształt. Co ciekawe, pomysłodawczyni spinnerów zaczęła ostatnio zbierać pieniądze na produkcję ich pierwowzoru.

Skąd ten szał?

Dzisiejszy bum na spinnery zapoczątkował magazyn Forbes. W grudniu 2016 opublikował artykuł, w którym przedstawił tę niepozorną zabawkę jako obowiązkowy gadżet do biura. Wystarczyło…

W marcu na YouTube ruszyła lawina z filmikami prezentującymi tricki ze spinnerami. Nową modę podłapali przede wszystkim najmłodsi, co widać chociażby po członkach grupy Fidget Spinner Polska na Facebooku.

Jak działa spinner?

Fidget spinner przypomina działaniem klasycznego bączka. Kręci się długo wokół własnej osi, aż opadnie. Celem kręcącego jest oczywiście jak najdłuższe obracanie się przedmiotu.

Spinnera najczęściej puszcza się na płaskiej powierzchni albo na palcu. Bardziej zaawansowani tworzą wymyślne sztuczki, takie jak kręcenie spinnera na czubku nosa czy wrzucanie wirującej zabawki na daszek czapki bejsbolowej. Spinnery można też obracać obok siebie albo jeden na drugim, tworząc niesamowite konstrukcje.

Z czego jest zbudowany?

Spinnery produkowane są z najróżniejszych tworzyw: plastików, metali, a nawet ze szkła czy drewna. Dostępne są też modele kolekcjonerskie, np. dla fanów Star Wars albo klubów piłkarskich. Ciekawy efekt tworzą w ciemności spinnery wyposażone w światełka.

Ile kosztuje spinner?

Zwykle spinnery kosztują od 20 do 30 zł. Widziałem też jednak takie po kilkanaście złotych, które wyglądały dosyć odpustowo. Najdroższe to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ponoć im droższy spinner, tym powinien się dłużej obracać – najlepsze nawet ponad 5 minut.

Na cenę spinnera wpływa nie tylko tworzywo, z jakiego został wykonany, ale też sposób produkcji – droższe są te laserowo cięte i idealnie wyważone.

Popularność w Polsce

Miniony weekend spędziłem Szczawnicy. Zszokowało mnie, że spinnery były sprzedawane dosłownie wszędzie – w każdym sklepie i to nie tylko z pamiątkami, ale nawet z kapciami czy oscypkami! 😲

Kontrowersje

Zabawka została zakazana w wielu amerykańskich szkołach, ponieważ nauczyciele uznali, że dekoncentruje uczniów w czasie lekcji – pisał o tym m.in. Business Insider.

Niestety dochodziło już też do wypadków, w czasie których ostre części spinnerów odpadały i wbijały się w ciało osoby kręcącej.

W sieci pojawiło się również wiele mitów na temat spinnerów, m.in. że są dziełem szatana, symbolem nazizmu czy homoseksualizmu.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 1 raz
  1. Świetny obrazek 😛 Na początku nie rozumiałem fenomenu spinnerów, ale wszystko się zmieniło, kiedy jednym zakręciłem 😀 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *