Gwiazda TikToka Khaby Lame wskazujący charakterystycznym gestem napis o treści: "Ręce, które leczą"

Khaby Lame – gwiazda i fenomen TikToka

Khaby Lame to właściciel drugiego największego (a wkrótce prawdopodobnie największego) konta na TikToku. Jego historia i sukces są niesamowite, więc prędzej czy później musiał trafić na mojego bloga. To istny american dream naszych czasów, tyle że w Europie.

Zanim stał się sławny

Khabane „Khaby” Lame urodził się w Senegalu w 2000 roku. Mając zaledwie rok, przeniósł się z rodzicami do Włoch, a konkretnie do Chivasso, ok. 30-tysięcznego miasteczka na przedmieściach Turynu. Dorastał w domu komunalnym. Czuje się Włochem. W jednym z wywiadów wyznaje jednak, że nie posiada włoskiego obywatelstwa. Wniosek o nie mógł złożyć dopiero po ukończeniu 18. roku życia i do tej pory jest on rozpatrywany.

Khaby pochodzi z bardzo religijnej muzułmańskiej rodziny. Od dziecka uprawia różne sporty: lekkoatletykę, koszykówkę i piłką nożną. Jest zresztą wielkim fanem mojego ulubionego Juventusu. Unika wywiadów w języku angielskim. W komentarzach pod jednym z tiktoków wyznaje, że nie posiada prawa jazdy.

Zanim zostaje tiktokerem, pracuje jako operator maszyn w fabryce. W marcu 2020, czyli w pierwszych dniach pandemii traci jednak pracę. Generalnie start nieciekawy, raczej kierujący go w stronę patologii niż jednego z najpopularniejszych na świecie influencerów.

TikTok odmienił jego życie

Będąc bezrobotnym, zakłada konto na TikToku. Zanim zaczyna publikować, godzinami przegląda filmiki innych i zastanawia się, co sam mógłby tworzyć, aby bawić ludzi w tych trudnych czasach. Wybrałem TikToka, bo jest prosty w obsłudze, a do realizacji filmów nie potrzeba profesjonalnego sprzętu – wyjaśnia w wywiadzie dla Noizz.pl.

Nie od razu zaczyna jednak publikować filmy, które stały się jego znakiem rozpoznawczym. Początkowo tworzy tiktoki w języku włoskim, z włoskimi napisami. Tańczy, robi akrobacje, ogląda gry wideo, czyli generalnie to co wszyscy. Jego konto rośnie, ale po mniej więcej roku ma „tylko” niecałe 150 tys. obserwujących.

Kluczowa decyzja

Wówczas Khaby podejmuje decyzję, aby zacząć tworzyć tiktoki bez jakichkolwiek kwestii mówionych czy nawet pisanych. Co więcej, skupia się teraz wyłącznie na wyszydzaniu tzw. life hacków, a efekt komizmu chce uzyskać dzięki samej mimice. Gest rozłożonych dłoni rodzi się spontanicznie w trakcie realizacji pierwszego filmu, który publikuje w połowie lutego 2021. Post z nim zdobywa ponad 5 mln polubień.

30 mln nowych obserwujących w 1 miesiąc

W kwietniu 2021 jest już najpopularniejszym tiktokerem we Włoszech. Wyprzedza Gianlucę Vacchi’ego – ekscentrycznego milionera, który znany jest przede wszystkim z tego, że postanowił porzucić karierę biznesmena, aby zostać DJ-em. Swoją drogą ciekawe, że milionera wyprzedza akurat syn ubogich imigrantów.

W maju 2021 Khaby pozyskuje rekordowe 30 mln obserwujących – nikt do tej pory nie zdobył tylu obserwujących na TikToku w ciągu 1 miesiąca. Ba, nie kojarzę, aby ktokolwiek, kiedykolwiek rósł tak szybko w jakimkolwiek kanale społecznościowym.

Nr 2 na TikToku, a wkrótce pewnie nr 1

W lipcu 2021 Khaby jest już na drugim miejscu na świecie pod względem liczby obserwujących na TikToku.

W chwili, gdy powstaje ten tekst, czyli w grudniu 2021 Khaby ma ponad 123 mln obserwujących. Czy to dużo? Więcej obserwujących ma jedynie amerykańska tancerka Charli D’Amelio, której jednak przybywa nowych obserwujących znacznie wolniej niż Khaby’emu.

Na TikToku taki Cristiano Ronaldo ma obecnie 1,3 mln obserwujących, czyli 100 razy mniej Khaby Lame. Nawet gdyby zsumować liczbę obserwujących Seleny Gomez (37,4 mln) i Billie Eilish (36,3 mln), to razem i tak mają znacznie mniej obserwujących niż milczący 21-latek.

Warto zwrócić uwagę, że Khaby jest jedynym Europejczykiem (choć bez europejskiego paszportu) w TOP 15 TikToka.

W ostatnich dniach 2021 roku Khaby pozyskuje średnio 100 tys. nowych obserwujących dziennie, co w skali miesiąca daje ok. 3 mln. Ma szansę zostać numerem 1 TikToka już w pierwszym kwartale 2022 roku.

Wszystko wymyśla sam

Za jego sukcesem nie stoi żaden sztab profesjonalistów. Dopiero od niedawna współpracuje z social media managerem. Khaby podkreśla, że sam odpowiada za wszystkie pomysły. Inspiracją są dla niego materiały innych tiktokerów. Przegląda je każdego dnia.

Marzy o karierze aktora i kupnie domu dla rodziców

W przyszłości chciałby zostać aktorem komediowym, a jego idolami są m.in. Eddie Murphy, Will Smith, Omar Sy i włoski aktor Checco Zalone. Marzy o tym, aby zrealizować z nimi jakieś wspólne projekty.

Khaby miał już okazję spotkać się i nagrać filmiki z wieloma swoimi idolami, jak chociażby z legendarnym piłkarzem Juventusu – Alessandro Del Piero.

@khaby.lame

From Idol to Uncle it’s just a moment, This apple is for you🤣@alessandrodelpiero Da Idolo a Zio è un attimo, questa mela è per te. #LearnFromKhabi

♬ suono originale – Khabane lame

Marzy również o tym, aby w przyszłości zarobić dużo pieniędzy i móc kupić za nie dom swoim rodzicom. Dlatego nie wydaje na głupoty. Jego największy zakup to do tej pory iPhone 12, który był mu potrzebny, aby nagrywać lepsze filmy.

Khaby w innych kanałach społecznościowych

Liczba obserwujących w poszczególnych kanałach (stan aktualny na 12 grudnia 2021 roku):
📈 123,3 mln na TikToku,
📈 61,6 mln na Instagramie,
📈 802,7 tys. na Facebooku,
📈 146,7 tys. na Twitterze.

Jak widzisz, Khaby to przede wszystkim TikTok i Instagram – ulubione kanały młodych internautów. Na Instastories zaczął jakiś czas temu publikować treści, których nie znajdziesz na TikToku. Efekt? W ostatnich miesiącach liczba obserwujących go w tym kanale rośnie jeszcze szybciej niż na TikToku.

Na czym polega fenomen Khaby’ego?

1. Humor

Zawsze będzie sprzedawał się w internecie najlepiej, a większość filmów na jego kanale jest po prostu zabawna. Jego filmy zawsze mają dużo udostępnień. Jeśli coś nas bawi, chcemy tym dzielić się z najbliższymi.

2. TikTok

Nieprzypadkowo Khaby ma zdecydowanie najwięcej obserwujących na TikToku. Znalazł świetny sposób na wykorzystanie funkcji takich jak Duets i Stitches. Co prawda Khaby posiada też konta na Instagramie, Facebooku i Twitterze, ale obserwuje go w nich znacznie mniej osób niż na TikToku. Jego pomysł na content jest skrojony stricte pod TikToka.

3. Komunikacja niewerbalna

Człowiek niezależnie od wieku, kultury i religii komunikuje się z innymi niewerbalnie głównie za pomocą twarzy i dłoni. Gdyby Lame wypowiadał jakąkolwiek kwestię, to nie byłby zrozumiały na całym świecie. Charakterystyczna mina i gest są zrozumiałe dla każdego, bez względu na bariery językowe.

4. Wytrwałość

Sam Khaby zapytany o to, co jest największym sekretem jego sukcesu odpowiada, że jest nim wytrwałość. Codziennie musi wymyślać nowe treści i za każdym razem stara się, aby zawierały coś nowego.

5. Autentyczność

W wielu miejscach znalazłem wypowiedzi ludzi, którzy twierdzą, że polubili Khaby’ego przede wszystkim za jego autentyczność.

6. Przesłanie

Khaby udowadnia w swoich filmach, że życie nie musi być skomplikowane. Ludzie z nudów wymyślają różne life hacki, które tak naprawdę zamiast ułatwiać nam życie, tylko je utrudniają.

7. Prosty, powtarzalny schemat

Schemat jego filmów jest prosty:
1. pokazać jakąś czynność wykonywaną przez kogoś innego,
2. pokazać własną, prostszą wersję sposobu wykonania danej czynności,
3. na koniec wykonać zniechęconą minę i rozłożyć ręce w charakterystyczny sposób.

To schemat, w który można włożyć tysiące czynności. Zresztą często jest on wykorzystywany w reklamie najróżniejszych usług lub produktów:
1. nie rób tego tak,
2. rób to tak,
3. voilà!

Poniżej 4 przykłady, a zarazem jedne z najpopularniejszych tiktoków Khaby’ego.

@khaby.lame

🤷🏿‍♂️🤷🏿‍♂️🤷🏿‍♂️#learnfromkhaby #LearnWithTikTok #ImparaConTikTok

♬ suono originale – Khabane lame
@khaby.lame

Let’s eat 🍒 But I don’t like seeing you make your life harder. Mangiamo 🍒 ma non mi piace che ti complichi la vita.#learnfromkhaby #LearnWithTikTok

♬ suono originale – Khabane lame
@khaby.lame

#foryoupage #comic

♬ suono originale – Khabane lame
@khaby.lame

#🇮🇹Perfavore non fare questo con la Pizza😭😭 #🇺🇸Please don’t do that with Pizza 😭😭 #LearnFromKhabi #LearnWithTikTok #ImparaConTikTok #pizza

♬ suono originale – Khabane lame

Khaby monetyzuje gigantyczną popularność

Khaby zaczął monetyzować swoją popularność w 2021 roku. Zarabia na programie TikTok Creator Fund, w ramach którego twórcy platformy płacą najpopularniejszym autorom. Coraz częściej współpracuje również z markami. Wystarczy przejrzeć kilka ostatnich jego tiktoków, aby zobaczyć takie marki jak: Coca-Cola, McDonald’s, adidas, Ferrari.

Różne zagraniczne źródła podają, że za 1 tiktoka w wykonaniu Khaby’ego Lame trzeba już zapłacić od 50 000 do 150 000 USD, a jego marka wyceniana jest na ok. 2 mln USD.

Khaby zaczyna też pojawiać się w reklamach poza swoimi kanałami.

Mój ukochany klub wykorzystał postać Khaby’ego w poście ogłaszającym najgłośniejszy transfer minionego lata.

Chociaż Khaby kojarzy się przede wszystkim z TikTokiem, ostatnio zatrudnił go… Facebook. Wystąpił w filmie prezentującym możliwości Metaverse’u.

Co ciekawe, jakiś czas temu Khaby nabijał się z Marka, że szybko zdobył więcej obserwujących na Instagramie.

@khaby.lame Boss.. Only in two weeks? 🙌🏿🤣Mention Mark Zuckerberg on comment in my Instagram I’ll follow 1 of you guys.#learnfromkhaby #LearnWithTikTok ♬ Steven Universe – L.Dre

Khaby pojawił się również w świątecznej reklamie Tezenis, zresztą obok naszej Maffashion, a spot jest emitowany w stacjach telewizyjnych na całym świecie, także w Polsce.

Tiktoker założył też swój własny sklep khabyshop.com, w którym można nabyć t-shirty i bluzy „czyniące życie prostszym”.

Marki bezprawnie wykorzystują wizerunek Khaby’ego

Osobiście widziałem już kilka razy, jak polskie firmy wykorzystywały wizerunek Khaby’ego. Posty i reklamy z nim były często kasowane po tym, gdy ktoś zapytał w komentarzu o prawo do wykorzystywania jego wizerunku.

Dla wielu marketerów nad Wisłą Khaby jest po prostu kolejną twarzą z memów. Niestety za twarzami z memów kryją się konkretni ludzie, którym trzeba płacić za udział w reklamie.

Ty po przeczytaniu tego wpisu będziesz już jednak dobrze wiedział, kim jest Khaby 🙂

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *