3 mld użytkowników Facebooka już w 2022 roku

Facebook jako pierwszy serwis społecznościowy w historii osiągnął liczbę 1 miliarda użytkowników aktywnych miesięcznie. Stało się to już dawno temu, bo w 2012 roku, kiedy większość polskich firm nie miała jeszcze nawet strony w serwisie Marka Zuckerberga (można je zakładać od 2007 roku).

W 2017 roku wykonałem podobny rysunek (u dołu wersja po małym upgradzie) i napisałem przy nim, że Facebook ma tyle samo użytkowników, ile żyło osób na Ziemi, gdy rodziła się moja babcia Stasia 😯

W 2022 roku Facebook będzie miał tylu użytkowników, ile żyło osób, gdy rodził się mój tata 🤯

Nieźle jak na serwis, który Amerykanie już w 2013 roku zaczęli określać jako „so uncool and so over”. Moją odpowiedź na pytanie, czy Facebook naprawdę się kończy, znajdziesz tutaj.

Cały czas rośnie… 📈

Na poniższym wykresie serwisu Statista widać, że Facebook rośnie niezależnie od afer, nowych platform oraz negatywnego PR-u samego Facebooka i mediów społecznościowych.

Statistic: Number of monthly active Facebook users worldwide as of 2nd quarter 2021 (in millions) | Statista
Find more statistics at Statista

W 2022 roku serwis przekroczy liczbę 3 miliardów użytkowników, czyli będzie miał 2-krotnie więcej użytkowników niż Instagram i 3-krotnie więcej niż TikTok, który ma jednak największą dynamikę wzrostu.

Czysty zysk dla Facebooka 💰

Nowi użytkownicy to dla Zuckerberga czysty zysk. Facebook zarabia na czysto średnio ponad 13 USD rocznie na każdym użytkowniku. Każdy milion nowych użytkowników to zatem teoretycznie 13 mln USD zysku więcej dla firmy. Mało? 50 mln nowych użytkowników (tyle na ogół Facebook zyskuje kwartalnie) to już 650 mln USD zysku!

W dodatku Facebook coraz więcej wyciska z każdego użytkownika. 5 lat temu średni zysk na użytkownika wynosił 6 USD rocznie – obecnie ponad 2 razy więcej. Zatem w ciągu 5 lat Facebook nie dość, że urósł o 50% (z 2 mld do 3 mld użytkowników), to jego zysk netto wzrósł o 150% (z 16 mld USD do 40 mld USD).

Ile jest fejkowych kont? ⛔

Sporo osób słysząc, że Facebook ma tyle i tyle miliardów użytkowników, pyta o autentyczność tych kont. 3 mld to liczba kont aktywnych miesięcznie, czyli kont, które były aktywne minimum raz w ciągu ostatniego miesiąca. Tzw. konta fejkowe mogą być zarówno aktywne, jak i nieaktywne. Te drugie nie są w ogóle brane pod uwagę.

Różne źródła szacują, iż od 5 do 15 procent kont na Facebooku to konta fejkowe. Jeśli przyjąć, że wszystkie one są aktywne, to przy 3 mld użytkowników aktywnych miesięcznie daje to całkiem pokaźną liczbę od 150 do 450 mln kont. Niestety nie wiadomo, jaki procent kont fejkowych to konta aktywne, a jaki nieaktywne.

Tak czy inaczej serwis od lat walczy z tego typu kontami, poprzez ich usuwanie (głównie kont nieaktywnych) i weryfikację tożsamości (głównie kont aktywnych, co do których podejrzewa, że mogą być fałszywe). Zależy im na tym, aby każda osoba miała na Facebooku tylko 1 konto użytkownika i to prowadzone pod własnym imieniem i nazwiskiem.

Czy 3 mld na Facebooku to dużo przy 7,8 mld na Ziemi? 🌍

Cały ten news równie dobrze mógłby brzmieć: Sensacja, szok, niedowierzanie! Prawie 5 mld ludzi nie ma na Facebooku. Warto jednak pamiętać, że 1,4 mld ludzi na naszym globie to Chińczycy, którzy mają swoje prężnie działające social media: QQ, QZone, Sina Weibo oraz Baidu Tieba. Poza tym spośród ponad 7,8 mld mieszkańców Ziemi, dostęp do Internetu ma dziś zaledwie ok. 4,7 mld ludzi, tak więc konta na Facebooku posiada blisko 2/3 z nich.

W latach 2016-2018 Mark rozwijał projekt o nazwie Aquila. Za pomocą wielkich dronów chciał dostarczać internet w rejonach, w których go nie ma, szczególnie w Afryce. Projekt został jednak zawieszony, ponieważ Facebook musiał w tym czasie zmagać się z wieloma innymi problemami.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 1 raz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *