Reakcje ważniejsze niż lajki?

Business Insider donosi, że Facebook chce zwiększyć wagę reakcji. W tej chwili mają one dokładnie taki sam wpływ na posty jak lajki.

Od czasu wprowadzenia reakcji (czyli mniej więcej od roku), zostały one użyte ponad 300 mld razy. Skorzystało z nich ok. 40 proc. użytkowników Facebooka.

Dodatkowe reakcje nadal nie są jednak używane tak chętnie, jak tradycyjne „Lubię to!”. Facebook chce to zmienić, ponieważ wybór jednej z pięciu reakcji wymaga od użytkownika większego zaangażowania, niż danie lajka. Na dekstopie użytkownik musi przytrzymać kursor, a na mobile palec, aby rozwinęła się lista ze wszystkimi reakcjami. „Lubię to!” jest po prostu najłatwiej kliknąć. Dlatego też w głosowaniach przy pomocy reakcji, zwykle wygrywa opcja powiązana z kciukiem w górę.

We wszystkich badaniach najpopularniejszą reakcją jest „Super ❤️”, czyli serduszko. Pozostałe reakcje wypadają różnie – raz najrzadziej używaną reakcją okazuje się „Przykro mi „, w innej analizie „Ha ha „, a w jeszcze innej „Wrr „.

Co ciekawe, Boże Narodzenie było czasem, w którym najchętniej korzystaliśmy z nowych reakcji. Jeśli chodzi o nacje, to najbardziej przypadły one do gustu Meksykanom , Chilijczykom , Grekom , Paragwajczykom i mieszkańcom Surinamu

Po co Facebook wprowadził reakcje? Najczęściej powtarzana wersja jest taka, że wymyślił je, żeby uniknąć wprowadzenia buttonu „Nie lubię tego!”, którego domagali się użytkownicy, a który teraz i tak jest testowany (czyżby w odpowiedzi na niezadowalające wyniki reakcji?). Moim zdaniem reakcje będą (lub nawet już są) wykorzystywane do kierowania reklam według nastroju użytkowników. Wątpię też, aby kiedykolwiek reakcje „Przykro mi ” i „Wrr ” miały negatywny wpływ na zasięg postów. Jeśli jakiś fanpage publikuje post o śmierci kogoś znanego, to wiadomo, że zbierze wiele tego typu reakcji. W tym przypadku negatywną reakcją byłoby „Super ❤️” lub „Ha ha „.

Jeśli okaże się prawdą, że reakcje będą miały teraz większy wpływ na posty niż lajki, to na pewno możemy się spodziewać czegoś w rodzaju żebroreakcji (na wzór żebrolajków), czyli kolejnych głosowań i konkursów, w których warunkiem będzie wybór jednej z pięciu reakcji.

Chcielibyście, żeby rekcje miały większą wagę od lajków?

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na Twitterze
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *