Social media szkodzą?

Coraz więcej osób mówi o szkodliwym wpływie mediów społecznościowych na nasze życie i samopoczucie. Skłaniają ich do tego wyniki kolejnych badań. A te często wskazują, że social media kreują nierealny obraz świata, pożerają czas i łatwo uzależniają najmłodszych. Po powrocie do świata realnego użytkownicy mediów społecznościowych odczuwają rozczarowanie.

Facebook jak papierosy?

Pod koniec stycznia Marc Benioff, założyciel i prezes firmy Salesforce, przekonywał w Davos, że Facebook powinien być regulowany tak samo, jak papierosy. Technologia ma właściwości uzależniające, ich twórcy pracują nad tym, by takie były, musimy więc to uregulować w takim zakresie, jak to tylko możliwe. Facebook i inne platformy powinny podlegać regulacjom dokładnie tak, jak branża tytoniowa – apelował w wywiadzie dla CNBC.

Byli pracownicy przeciwko Facebookowi i Google

Byli pracownicy Facebooka i Google założyli ruch sprzeciwu wobec serwisów społecznościowych. Organizują m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, na których tłumaczą, w jaki sposób ich byli pracodawcy starają się uzależniać swoich użytkowników. Snapchat zmienia sposób, w jaki dzieci oceniają jakość przyjaźni. Instagram gloryfikuje idealne życie, szkodząc pewności siebie. Facebook zamyka nas w komnatach pogłosowych. YouTube pożera czas przeznaczony na sen – piszą autorzy projektu na stronie internetowej.

Zuckerberg chce być hygge

Mark przekonuje, że chce sprawić, by ludzie spędzali mniej czasu na Facebooku, a więcej ze sobą w realnym świecie. Chce też, by jego serwis pomagał budować relacje, a nie niszczyć je. Zuck coraz częściej mówi o tym na swoim facebookowym profilu. Stąd wiele zapowiadanych zmian – postawienie na grupy dyskusyjne czy zmniejszenie liczby postów marek w newsfeedach użytkowników.

Doskonale wpisuje się to w filozofię hygge, która wywodzi się ze Skandynawii i kładzie mocny nacisk na relacje z innymi ludźmi.

Huawei szokuje

Na celowniku są nie tylko serwisy i komunikatory społecznościowe, ale też producenci smartfonów. Co oni na to? Huawei bombarduje nas na YouTube reklamą, w której odważnie nawiązuje do uzależnienia młodych osób od smartfonów.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na Twitterze
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 3 razy
  1. Z pożeraniem czasu na sen to prawda w stu procentach. Ile osób łapie się na tym, że ogląda sobie coś w mediach społecznościowych „tak do snu”, a potem w ogóle nie może zasnąć? 🙂 Pozdrawiam!

  2. Social media naprawdę potrafią uzależnić – sama się łapię na tym, że mnóstwo zcasu marnuje patrząc w telefon i nie raz oglądałam filmy o akcesoriach dla psów… chociaż nie mam psa 😉 dobrze, że edukuje się młodzież w tym temacie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *