Ikona stron na Facebooku połączona z ikoną grup na Facebooku za pomocą długiego kabla ułożonego w kształt labiryntu

PORADNIK: Łącznie grupy ze stroną na Facebooku

Ikona stron na Facebooku połączona z ikoną grup na Facebooku za pomocą długiego kabla ułożonego w kształt labiryntu

Od 2017 roku strony na Facebooku mogą tworzyć grupy (strona jest wówczas administratorem grupy) albo po prostu dołączać do już istniejących grup (stając się ich administratorami lub zwykłymi członkami).

1. Strona staje się administratorem grupy (nowej lub już istniejącej)

Strona może zostać administratorem zupełnie nowej albo już istniejącej grupy. W jednym i drugim przypadku powinieneś wejść do zakładki Grupy, którą znajdziesz na swojej stronie, w miejscu zaznaczonym poniżej.

Zakładka "Grupy" na facebookowej stronie

⚠ Uwaga, jeśli na swojej stronie nie widzisz w tym miejscu zakładki Grupy, postępuj według poniższej instrukcji:
1. wejdź w Ustawienia strony
2. wybierz Szablony i karty
3. znajdź kartę o nazwie Grupy
4. upewnij się, że jest ona włączona

Wróćmy do zakładki Grupy na Twojej stronie. Po wejściu do niej zobaczysz dwie opcje, które na screenie zaznaczyłem kolorem czerwonym.

Miejsce, w którym można powiązać grupę ze stroną na Facebooku

🔀 Powiąż grupę – wybierz tę opcję, jeśli chcesz połączyć swoją stronę z już istniejącą grupą. Uwaga: musisz być administratorem tej grupy. Po połączeniu strony z grupą, jej administratorami będziesz Ty jako użytkownik oraz Twoja strona.

🆕 Utwórz powiązaną grupę – wybierz tę opcję, jeśli chcesz stworzyć zupełnie nową grupę. Twoja strona z automatu stanie się jedynym administratorem utworzonej w ten sposób grupy.

2. Strona staje się członkiem grupy

Strony mogą również dołączać do już istniejących grup, nie stając się jej administratorami, a jedynie zwykłymi członkami.

Zacznijmy jednak od bardzo ważnej rzeczy, o której wiele osób zapomina: nie do każdej grupy mogą dołączać strony. Decydują o tym administratorzy każdej grupy w jej ustawieniach. Mogą po prostu zablokować możliwość dołączania jakimkolwiek stronom do ich grupy. Mogą to zrobić w dowolnym momencie, nawet wtedy, gdy już kilka stron zostało członkami ich grupy.

Administrator grupy określa w ustawieniach, kto może dołączyć do grupy - profile i strony czy tylko profile

Może zatem okazać się, że nie jesteś w stanie wysłać prośby o dołączenie do grupy jako strona właśnie dlatego, że jej administrator na to nie zezwolił. W praktyce admini wielu grup wyłączają stronom możliwość dołączania do nich. To, czy jesteś w stanie wysłać prośbę o dołączenie do danej grupy jako strona, możesz sprawdzić wyłączanie empirycznie.

Gdy wejdziesz na dowolną grupę i klikniesz Dołącz do grupy, możliwe są dwa scenariusze:
1. do grupy nie mogą dołączać strony – wówczas z automatu wyślesz prośbę o dołączenie jako użytkownik,
2. do grupy mogą dołączać strony – wówczas zobaczysz okienko jak poniżej, w którym będziesz musiał zdecydować, czy chcesz dołączyć do danej grupy jako profil czy jako jedna ze stron, którymi zarządzasz.

Jeśli dołączasz do grupy, do której mogą należeć strony, zostaniesz zapytany o to, czy chcesz dołączyć do grupy jako użytkownik czy jako jedna ze stron, którymi zarządzasz

Udało Ci się wysłać prośbę o dołączenie do grupy jako strona? To jeszcze nie koniec! Jeśli prośby o członkostwo w danej grupie wymagają zatwierdzenia, musisz zaczekać, aż admini grupy zaakceptują Twoją prośbę. Weź pod uwagę fakt, że Twoja prośba może zostać po prostu odrzucona. Zdarza się to częściej niż w przypadku próśb o dołączenie użytkowników. Szczególnie jeśli jako strona chcesz dołączyć do grupy prowadzonej np. przez konkurencję 😉

Pytanie, w jaki sposób dołączyć do grupy jako strona, jeśli należysz już do niej jako użytkownik? Kiedyś było to łatwiejsze, ale potem Facebook 2-krotnie zmienił layout grup i obecnie nie ma na to dobrego sposobu. Możesz jedynie opuścić grupę jako użytkownik, a następnie spróbować do niej dołączyć jako strona. Jeśli Twoja strona posiada więcej niż jednego administratora i któryś z nich nie należy do danej grupy jako użytkownik, możesz poprosić go o wysłanie prośby w imieniu Twojej strony.

Nie spamuj grup jako strona!

Jeśli czytasz ten wpis, wiem co być może chodzi Ci po głowie 😏 Nie rób tego! Wiele firm próbuje dołączyć do grup tylko po to, aby w nich spamować, czyli publikować swoją ofertę, bez szczypty kreatywności czy choćby grama wartości dla członków danej społeczności. Takie strony są zwykle napiętnowane przez użytkowników i szybko usuwane z grupy przez moderatorów.

Zastanów się, co możesz publikować w grupie, aby nikt nie oskarżył Cię o jej spamowanie. Grupy to świetne miejsce dystrybucji Twojego firmowego contentu pod warunkiem, że ma on jakąkolwiek wartość dla jej członków. Wartością nie jest informacja o rabacie 20%, który kilka razy w miesiącu rozdajesz wszystkim na prawo i lewo. To musi być coś ekstra!

Rola grup ciągle rośnie

Grupy na przestrzeni ostatnich lat stały się potężnym narzędziem. Ich potencjał dostrzega sam Zuckerberg. Według niego to właśnie grupy staną się w przyszłości podstawowym sposobem łączenia osób na Facebooku. Być może dlatego Meta oferuje ostatnio znacznie więcej nowych rozwiązań administratorom grup niż stron, o czym możesz przekonać się chociażby z mojego przeglądu nowości social media.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 58 razy
  1. W przypadku nowych stron po prostu wchodzisz w zakładkę „Grupy” i w sekcji o nazwie „Grupy zarządzane przez tę stronę” wybierasz opcję „Powiąż grupę”.
   Łączenie nowej strony z grupą na Facebooku

 1. Witam,
  czy istnieje łatwy sposób aby z Grupy Prywatnej
  zaimportować całość postów i komentarzy pod nowy fanpage.
  Adminem nowego fanpage jestem ja natomiast w grupie prywatnej
  która należy do innej firmy i osoby byłem jedynie mianowanym adminem który miał tam pełne prawa.
  Teraz chciałbym przerzucić całą zawartość tej prywatnej grupy
  pod nowy fanpage …
  Czy da się to zrobić? Łatwo 😉 ??

  1. Niestety nigdy nie słyszałem o eksportowaniu postów z grupy i importowaniu ich na stronie, więc podejrzewam, że takiej opcji nigdy nie ma i nie kojarzę, aby kiedykolwiek była. Opcja eksport/import jest chyba dostępna tylko w przypadku reklam, ale nawet w ich przypadku nie działa ona zbyt dobrze, jest mocno problematyczna pod wieloma względami.

 2. Witaj, mam kilka stron i gdy chcę dołączyć do grupy pojawia mi się możliwość wyboru czy chcę dołączyć jako profil czy strona. Problem w tym że nie pokazuje mi tej strony której chciałem użyć 🙁 Pozostałe nie różnią się niczym , są ustawione identycznie, ale mimo to jednej grupy na tej liście wyboru nie widać ? Masz jakiś pomysł dlaczego ?

  1. Nie miałem nigdy takiego problemu. W pierwszej kolejności sprawdziłbym poziom dostępu do tej strony. Może jesteś adminem innych stron, a w przypadku tej jednej tylko redaktorem?

  2. Mam ten sam problem. Strona, którą chcę dołączyć do grupy, nie pojawia się na liście wyboru przy dołączaniu do tejże grupy… Inne strony, którymi też zarządzam, są… Pół dnia szukam rozwiązania w internetach i nic. Może są jakieś ograniczenia dla stron mających zbyt mało polubień, albo zbyt nowych?

   1. Tak, też słyszałem kiedyś o tym, że nowe strony lub strony z bardzo małą liczbą fanów mają problemy z dołączaniem do grup. Powtarzam od dawna, że Facebook robi wszystko, co w jego mocy, aby utrudnić dodawanie stron do grup, ponieważ opcja ta w 90% przypadków jest wykorzystywana do spamowania. Nie zdziwiłbym się, gdyby kiedyś z tego zrezygnował.

    Masz 2 opcje.
    1⃣ Opcja nr 1: tracić pół dnia na poszukiwania sposobów wykiwania Facebooka lub rozwiązań problemów, których nikt nie rozwiązał, bo często są po stronie samego Facebooka. A umówmy się, to nie jest dość istotny problem, bo Facebook to obecnie głównie kampanie płatne i nawet grupy nie mają już takiej mocy, jaką miały jeszcze 2-3 lata temu.
    2⃣ Opcja nr 2: skupić się na kanałach i rozwiązaniach, które działają, a jest ich sporo.

    Ja osobiście często mówię sobie w myślach: problem jest na tyle mało istotny, że masz 15-30 minut na znalezienie jego rozwiązania. Jeśli Ci się nie uda, trudno – idziesz dalej, a rozwiązanie być może przyjdzie samo. Polecam! 🙂

 3. Mam pytanie, czy jako redaktor strony mogę dołączać nią do grup? Przyznam, że od momentu wprowadzenia nowej wersji Facebooka mam z tym lekkie problemy. Na starej wersji było to bardziej czytelne. Dostałem rolę redaktora na stronie i próbuję podpiąć się jako FP do grup, niestety akurat tego FP gdzie mam rolę redaktora nie widać. Czy to związane właśnie z rolą, jaką mi przyznano? Muszę być np. administratorem, żeby móc dodawać FP do grupy?

 4. Witam,
  Nasza Firma ma oficjalny fanpage i połączoną z nim grupę, która póki co jest mało aktywna. W ramach partyzantki założyłyśmy grupę zachęcającą pracowników do aktywności sportowych z prywatnego profilu. Ta druga grupa fajnie działa ludzie są aktywni, mamy ciekawe posty. Na partyzantkę w długim okresie zgody nie ma. Czy możemy podłączyć naszą sportową grupę pod oficjalny fanpage? i czy w ramach jednego fanpage może funkcjonować więcej niż jedna grupa?

 5. Tomaszu! Mam fanpage, i ostatnio utworzylam grupe, ale nie moge zapraszac do niej ludzi…! W pole 'invite members’ nie wyswietlaja mi sie imiona ludzi z mojego fb. Nie mam pojecia co robie nie tak! Help!

  1. Cześć, dawno minęły już czasy, kiedy do grup mogliśmy zapraszać kogo nam się podoba, np. po adresie e-mail. Obecnie do grup możemy zapraszać:
   – z poziomu profilu użytkownika – tylko naszych znajomych,
   – z poziomu strony – tylko tych użytkowników, których ostatnio zaangażowała nasza strona (jeśli nie generuje dużego zaangażowania, to niestety opcja ta jest często niedostępna / ew. mogłaś też dostać chwilowego bana za nadużywanie tego typu zaproszeń).

 6. czy warto założyć fanpage na fb o tej samej nazwie co grupa? Czy ma to sens i nie bedzie sie ludziom myliło?

  1. Ja byłbym za jakimś rozróżnieniem nazw. My marketerzy od Facebooka łatwo odróżniamy strony od grup. Śmiem twierdzić, że przeciętny użytkownik klika i nie zastanawia się, czy coś jest stroną czy grupą 😉

 7. Hej, niedawno chciałam połączyć swoją stronę z grupą którą zarządzam. Niestety na stronie nie mogę dodać kary z grupami. W “społeczności” pojawiają się tylko materiały “fanów” a nie ma utwórz grupę. Na innych stronach mam normalnie możliwość tworzenia i powiązania grup z fanpage, a na tej jednej brakuje tej opcji. Czy ktoś miał podobny problem?

 8. Witam potrzebuje pomocy fb mi nie odpowiada na wiadomości Mam stronę i grupę parę miesięcy temu podłączyłem je razem potem rozlaczylem Ale chciałbym ponownie połączyć i nie mogę mecze się już z 2 miesiące ciągle spróbuj później co tu zrobić Jestem Administratorem

 9. Dzień dobry, mam juz powiązaną stronę z grupą, ale chciaąłbym powiązac dodatkowe grupy (z ta samą stroną). Gdy wchodzę na kartę „Grupy” to widze tylko te jedną, już powiązaną, nigdzie nie mam przycisku ani polecenia, aby dodać kolejną. Sprawdzam na rożne sposoby i nic. Bardzo proszę o pomoc.

  1. Magda, po wejściu do zakładki „Grupy” powinnaś zobaczyć button „Połącz grupę”, dzięki któremu możesz połączyć ze stroną kolejne grupy. Oczywiście musisz nimi zarządzać.

   1. Tomku, dzięki za odpowiedź. Problem własnie w tym, że nie mam takiego przycisku.
    Mam jedynie przycisk „Odwiedź grupę” (bo jedna mam juz połączoną i sama to zrobiłam, tylko kilka tygodni temu). Jestem jedynym administratorem wszystkich tych grup. Mogę ten przycisk edytować, ale wśród dostępnych opcji nie ma „Połącz grupę” 🙁

     1. O tym samym. Nie umiem wkleić tutaj obrazu, ale wszystko wygląda tak samo, oprócz przycisków: „Połącz grupę” i „Utwórz grupę”. Mam tu po prostu białe pole.
      Jestem administratorem grup, które chcę połączyć, ale na stronie mam tylko role Redaktora, może w tym problem? Co prawda tę jedną grupę połączyłam sama, ale może coś się w miedzyczasie zmieniło?
      Poproszę o zmianę na Administratora i dam znać, czy to zadziałało.

 10. ja również nie mogę dodać karty Grupa do mojej strony, zarządzam kilkoma i tylko na jednej nie mam takiej opcji, czy ktoś sobie już poradził z tym problemem?

 11. w temacie strony i grupy, czy da się z grupy zrobić stronę?
  Przykładowo tak jak to jest z naszym prywatnym profilem, z którego możemy zrobić stronę.

  1. Można zrobić stronę z profilu prywatnego. Kiedyś była też możliwość utworzenia strony z wydarzenia, ale nie wiem, czy nadal jest. O podobnym myku z grupą niestety nie słyszałem.

 12. Ja mam problem w drugą stronę. Najpierw miałam stronę, potem utworzyłam grupę powiązaną ze stroną i teraz chciałabym zaprosić fanów strony do dołączenia do grupy. Już trochę naszperałam i chyba nie ma takiej możliwości aby do każdego fana wysłać zaproszenie do grupy…? (poza moimi znajomymi).

  1. Niestety nie ma takiej możliwości, a przynajmniej nic mi o niej nie wiadomo. Myślę, że Facebook nie pozwoli nigdy na coś takiego. Wyobraź sobie strony, które mają setki tysięcy czy miliony fanów, które zapraszają wszystkich z nich do swoich grup dyskusyjnych.

   1. Witaj Tomku,
    chciałabym doprecyzować tę kwestię. Mam utworzoną grupę tajną na mojej stronie. Chciałabym zaprosić do niej tylko kilka osób spośród wszystkich fanów mojej strony. Czy klikając „zaproś” w sekcji zaproś członków, zaproszenie zostanie wysłane automatycznie do wszystkich moich fanów, czy będę mogła wybrać sama kogo zapraszam?

    1. Cześć Jowita, po kliknięciu w przycisk „Zaproś”:
     – wyświetli Ci się komunikat „Brak fanów strony X, których można obecnie zaprosić”
     ALBO
     – lista ostatnio zaangażowanych fanów, których możesz pojedynczo zapraszać do grupy.

 13. witam,
  mam taki temat:
  utworzyłem grupę na FB, zaprosiłem znajomych, Ci zaczeli się udzielać, i tu pojawia się problem bo zdałem sobie sprawę z tego że w zasadzie to zależało mi na stronie, więc założyłem stonę o takiej samej nazwie i połączyłem z grupą.
  I teraz pytanie: czy, i jeżeli tak to jak mogę sprawić że posty z grupy będą wyświetlane na stronie?

  1. Cześć Greg, jedyny sposób to udostępnianie postów z grupy na stronie. Jak wejdziesz na grupę z poziomu admina, klikniesz „udostępnij” pod jakimś postem, to nawet pojawi Ci się opcja „Udostępnij na stronie”. Niestety nie da się tego zautomatyzować, wykorzystując rozwiązania oferowane przez Facebooka. Automatyzacji można by spróbować poprzez narzędzia typu IFTTT albo Zapier.

 14. Utworzyłem stronę i z możliwych do dodania zakładek nie ma opcji dodania GRUPY. Strona nie jest jeszcze opublikowana i jest w trakcie budowy i uzupełniania treści. Chciałbym opublikować gotowa stronę i nie przebudowywać jej po publikacji. Jak więc dodać zakładkę GRUPY?

 15. Wszedęłm w ustawienia —> Edytuj stronę i nie ma tej karty nawet, aby dodać (są dostępne Najczęściej zadawane pytania, Wideo na żywo, Notatki, Oferty, Recenzje, Sklep)

   1. Cześć, no właśnie u Nas też nie ma tej opcji, a by się przydała. Czy jednak jest możliwość, że nie jest ona wprowadzona do wszystkich stron?

     1. Czy może to być uzależnione od ilości lików? Bo mam inna stronę na FB i tam bez problemu mogę utworzyć grupę, a tutaj niestety taka opcja się nie pojawia. Nawet o czym pisałeś wczesniej ustawiliśmy taka sama kategorie. Znac życie FB nawet nie odpowie na wiadomość pd nas.

 16. Co daje połączenie grupy z fanpage? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Co dla członków grupy oznacza takie powiązanie z fanpage? Krótko mówiąc co się stanie po połączeniu, co i kto będzie widział, mogł robić itd.

  1. Strona może być wówczas administratorem grupy – to główna zaleta. Każdy od razu widzi, że za grupą stoi jakaś konkretna marka, co może odstraszać użytkowników – to główna wada. Po połączeniu zarówno na stronie, jak i na grupie, pojawi się na stałe informacja, że strona X jest połączona z grupą Y. Będzie ona widoczna dla wszystkich. Role na stronie i grupie zachowają swoją odrębność, tzn. admini strony nie staną się automatycznie adminami grupy (i odwrotnie).

    1. Tak, to możliwe. Wystarczy wejść w zakładkę „Grupy” na stronie, a następnie wybrać „Połącz”. Zobaczysz tam wszystkie grupy, którymi zarządzasz i z którymi możesz połączyć swoją stronę. Łącząc w ten sposób stronę z grupą, strona automatycznie stanie się administratorem grupy.

 17. W grupach pojawiła się opcja pod nazwą „Połącz z inną grupą”, ale po jej kliknięciu jest już tylko przycisk POWIĄŻ, a to nie jest tożsame z połącz. Czy mógłbyś opisać działanie tych nowych funkcji, żebym sam nie zrobił sobie kuku? 🙂

 18. Chciałabym połączyć utworzony fanpage z istniejącą już grupą na Facebooku, wchodzę w ustawienia dodaję kartę i co dalej? Nie potrafię znaleźć opcji połączenia z istniejącą już grupą. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Wiola

  1. Wiola, musisz być adminem tej grupy – bez tego ani rusz. Jeśli już dodałaś w ustawieniach kartę o nazwie „Grupy”, to musisz potem wejść w tę kartę i wybrać opcję „Połącz grupę” (niebieski button).

   1. Czy jeśli połączę swoją stronę z istniejącą grupą, to czy będę miał w dalszym ciągu 100% kontroli nad tą stroną?

 19. A ja nie widzę takiej sekcji. 🙁 Czy to możliwe, że jeszcze nie uruchomili czy może trzeba mieć jakieś specjalne ustawienia?

  1. Dziwne, bardzo dziwne. Sprawdziłem wszystkie profile, do których mam dostęp i bez wyjątku mają już możliwość dodania grupy w Ustawienia -> Edytuj stronę -> Dodaj kartę.

   1. Ach! Najpierw trzeba dodać kartę. Dopiero raczkuję w temacie Facebooka i jeszcze wiele braków mam. Dzięki za pomoc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *