Multiscreening w Polsce

Skończyły się czasy, kiedy oglądałeś swój ulubiony program, a Twój telefon leniuchował w pokoju obok. W końcu mamy dekadę mobile i bez smartfona czujemy się jak bez ręki 😉

Czym jest multiscreening?

Multiscreening to korzystanie z więcej niż jednego ekranu jednocześnie. Przykładowo oglądasz telewizję, w której lecą akurat reklamy lub mniej ciekawy fragment programu, dlatego sięgasz po smartfon lub tablet i sprawdzasz na nim Facebooka. Inna sytuacja: oglądasz swój ulubiony serial na laptopie, a jednocześnie na smartfonie piszesz z kimś przez Messengera. To multiscreening!

Do korzystania z dwóch urządzeń jednocześnie w badaniu IRCenter.com przyznało się aż 76% polskich internautów. Badania Mindshare Polska wskazują na 70%. Śmiało można zatem stwierdzić, że zjawisko multiscreeningu dotyczy mniej więcej 3 na 4 internautów w Polsce.

Badani przez IRCenter najczęściej łączą ekrany:
telewizora ze smartfonem (44%),
laptopa ze smartfonem (26%)
✅ oraz telewizora z tabletem (13%).

Shifting, meshing i stacking

Zjawiska multiscreeningu nie należy mylić z podobnym shiftingiem. Shifting to rozpoczynanie pewnej czynności na jednym ekranie, a kończenie – na drugim. Na przykład oglądasz i wybierasz produkt na smartfonie, a samego zakupu dokonujesz na laptopie. Shifting dotyczy 55% polskich internautów, którzy najczęściej zaczynają coś na smartfonie, a kończą na laptopie.

Zjawiskami podobnymi do shifitingu są:
📱 meshing – jednoczesne wykorzystanie różnych urządzeń w poszukiwaniu podobnych treści (np. w telewizji oglądasz Familiadę i na smartfonie sprawdzasz, ile lat ma Karol Strasburger),
📱 stacking – jednoczesne wykorzystanie różnych urządzeń w poszukiwaniu różnych treści (np. w telewizji oglądasz Familiadę, ale jest nudny odcinek, więc na smartfonie sprawdzasz recenzje filmu „Kler”).

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *