Facebook Libra

🔙 Wracamy! Po małej przerwie znowu Rysuję fejsbuki 😏

Jednym z najciekawszych wydarzeń ostatnich tygodni była zapowiedź wprowadzenia przez Facebooka własnej waluty. Mark nie bawi się w marki, tylko idzie w Librę. Czy nadciąga tornado w e-płatnościach? 🌪

Poznaj 15 faktów o Librze!

1. Zuckerberg swój pierwszy post poświęcił Librze 18 czerwca 2019 roku, czyli stosunkowo niedawno zważywszy na fakt, że lubi chwalić się nowościami nawet gdy prace nad nimi są dopiero na początkującym etapie.

2. Warto w tym miejscu przypomnieć, że pierwsze przecieki informujące o tym, że Facebook pracuje nad własną walutą pojawiły się już w zeszłym roku. Facebook zaczął wówczas blokować reklamy giełd kryptowalut i wypowiedział małą wojnę Bitcoinowi. Dla wielu osób było to jak potwierdzenie, że Facebook wchodzi w kryptowaluty.

3. Libra ma już oficjalną stronę na Facebooku, która została założona nieco wcześniej, bo 31 maja 2019. Pierwsze posty pojawiły się jednak dopiero w dniu, w którym Mark przestawił Librę światu. Obecnie strona ma zaledwie nieco ponad 10 tys. fanów.

4. Libra ma być dostępna w pierwszej połowie 2020 roku (na moje oko kwestie regulacyjne mogą ją nieco opóźnić).

5. Libra budowana jest w oparciu o technologię blockchain. Waluta ma być zdecentralizowana i dostępna dla każdego.

6. Pieczę nad nową walutą ma sprawować organizacja non-profit o nazwie Libra Association z siedzibą w Szwajcarii.

7. Misją Libry jest stworzenie prostego i dostępnego dla miliardów ludzi na całym świecie systemu płatności. To coś więcej niż tylko kryptowaluta. Aby dokonywać płatności za pomocą nowej waluty nie potrzeba będzie posiadać konta w banku, wystarczy smartfon. Hasło Libry brzmi: stabilna globalna waluta, zbudowana na bezpiecznej sieci.

8. Facebook powołał spółkę Calibra, która zbuduje infrastrukturę (w tym aplikację) pod nowy system płatności. Calibra ma być regulowana jak każdy inny dostawca usług płatniczych.

9. Swoje wirtualne portfele z Librą będą posiadali użytkownicy Messengera i WhatsAppa. Przesłanie pieniędzy ma być tak proste, jak wysłanie zdjęcia.

10. Docelowo Facebook chce, aby użytkownicy opłacali Librą rachunki, zakupy w sklepie czy bilety komunikacji miejskiej na całym świecie. Płatności tego typu mają się odbywać poprzez zeskanowanie kodu.

11. Facebook zaangażował w swój projekt 27 partnerów, w tym tak ważnych graczy jak: Visa, MasterCard, PayU, PayPal, eBay, Spotify, Vodafone czy Farfetch. Zuckerberg ma nadzieję, że w momencie uruchomienia Libry w 2020 roku partnerów będzie ponad 100.

12. Facebook współpracuje nie tylko z firmami, ale też z licznymi ekspertami od finansów, ekonomii, bezpieczeństwa, prywatności i blockchain oraz środowiskami akademickimi. Chce, aby Libra miała zabezpieczenia na poziomie banków.

13. Słowa „libra” z łaciny oznacza „wagę” (przyrząd) lub „funt” (jednostkę masy). „Calibra” to z kolei „kaliber”.

14. Pomysł Libry nie wszystkim się spodobał. Amerykańscy kongresmeni mają spore obawy o możliwości regulacji takiego molocha. Ostatnio kryptowaluty i Librę skrytykował sam Donald Trump, oskarżając Facebooka o próbę ominięcia regulacji i przejęcia funkcji pełnionych przez banki. Jeśli Facebook i inne firmy chcą zostać bankami, muszą postarać się o licencję bankową i podporządkować się wszystkim przepisom prawa bankowego, jak każdy inny krajowy czy międzynarodowy bank – przestrzegł na Twitterze. Głos w tej sprawie zabrał również Chris Hughes, jeden ze współzałożycieli Facebooka. Uważa, że nawet przy umiarkowanym sukcesie Libry Zuckerberg zyska większą kontrolę nad finansami niż banki centralne, co może zaburzyć równowagę ekonomiczną świata, a straci na tym m.in. amerykański dolar.

15. Na czele Calibry stanął David Marcus, zatrudniony w Facebooku od 5 lat. W maju 2018 roku objął stanowisko Exploring Blockchain, więc najprawdopodobniej już wtedy Facebook zaczął poważne prace nad własną kryptowalutą. Marcus w najbliższych dniach będzie zeznawał przed Kongresem USA w sprawie Libry. Zapewnia jednak, że Facebook uzyska „odpowiednie zezwolenia” przed debiutem rynkowym kryptowaluty.

Ciąg dalszy nastąpi…

Jeszcze więcej na temat Libry dowiesz się w tym miejscu. Powyżej wyciągnąłem to, co wydaje mi się najważniejsze i sprawdzone, bo w przeważającej większości pochodzi z samego źródła.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *