Kobieta pyta mężczyznę, siedzącego z popcornem przed telewizorem: "Co oglądasz?", na to mężczyzna odpowiada: "Cover na Facebooku"

PORADNIK: Film w tle na Facebooku

Kobieta pyta mężczyznę, siedzącego z popcornem przed telewizorem: "Co oglądasz?", na to mężczyzna odpowiada: "Cover na Facebooku"

Film w tle strony na Facebooku można ustawić już od kwietnia 2017 roku. To ciekawa alternatywa dla klasycznego zdjęcia w tle.

Jedną z pierwszych stron, która miała możliwość przetestowania filmu w tle była strona serialu Narcos. Na większości użytkowników film w tle od razu zrobił spore wrażenie, ponieważ ruchomy cover niewątpliwie mocno przykuwa uwagę.

Przykład strony Narcos na Facebooku z filmem w tle

Z wideo w tle korzystali już m.in. sprawny.marketing, ORSAY i TVN24, a nawet instytucje publiczne, czego przykładem są Miasto Gdańsk oraz AGH w Krakowie. Chociaż jestem kibicem Juventusu, to duże wrażenie zrobił na mnie cover na stronie AS Romy, na którym przedstawiono najbardziej emocjonujące momenty sezonu 😉

Przykład strony AS Roma na Facebooku z filmem w tle

Jak umieścić film w tle na Facebooku?

Aby to zrobić, wejdź na swoją stronę i kliknij Zmień zdjęcie w tle, a następnie:
👉 Wybierz spośród filmów – jeśli chcesz ustawić w tle film, który wykorzystywałeś już wcześniej na swojej stronie
albo
👉 Prześlij zdjęcie/film – jeśli chcesz ustawić w tle zupełnie nowy film.

Aby ustawić film w tle strony na Facebooku należy najpierw wybrać "Zmień zdjęcie w tle", a następnie "Prześlij zdjęcie/film"

Serwis poprosi Cię o wskazanie materiału na Twoim dysku. Po jego prawidłowym przesłaniu film nie zostanie od razu opublikowany. Będziesz miał możliwość jego podglądu i zmiany pozycji, jeśli Twoje video nie jest dopasowane do proporcji 820×312. W tych wymiarach Twój film będzie wyświetlany na komputerach. Na smartfonach Facebook będzie go wyświetlał w proporcjach 820×460 px, które są praktycznie przeskalowanym 1920×1080 px (rozmiar wideo w jakości HD).

Specyfikacja filmu w tle

Serwis oczekuje, że nagranie będzie miało długość od 20 do 90 sekund (wideo zostanie zapętlone). Minimalny rozmiar to 820×312 px. Facebook zaleca dodawanie filmów w formacie MP4 lub MOV, choć obsługuje też inne formaty.

Co ważne, film w tle może posiadać dźwięk. Domyślnie będzie on wyciszony, jednak można go łatwo włączyć poprzez ikonkę głośnika w prawym dolnym rogu.

UWAGA, update ⚠

Od czasu publikacji tego wpisu Facebook niestety zrezygnował z możliwości opublikowania filmu zamiast zdjęcia w tle. Dlatego dziś ponownie możesz ustawić wyłącznie statyczne zdjęcie/grafikę. Wszędzie coraz więcej wideo, więc podejrzewam, że w przyszłości Facebook może jednak przywrócić opcję z wideo.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 9 razy
  1. Mam cover video na fanpage’u, ale chcę go zamienić na inny filmik. Mam ich kilka. Niestety, kiedy klikam w pozycję „wybierz z moich filmów”, na liście mam tylko i wyłącznie ten aktualnie wyświetlany film. W zakładce „filmy” mam „listę odtwarzania” i tam jest właśnie ten filmik. Reszta filmików jest poniżej w okienku „wszystkie filmy”. Jak dodać filmy do „listy odtwarzania”, bo może to rozwiązałoby problem? Spotkałeś się może z czymś takim?
    Wysyłam link, jakby co: https://www.facebook.com/projectown/

    1. Marta, faktycznie nie można teraz ustawić jako cover video filmu, który został już wcześniej opublikowany. Wygląda mi to jednak na jakiś tymczasowy bug, ponieważ wcześniej dało się to zrobić w prosty sposób, klikając w „Wybierz z moim filmów”.

    1. Nie potrzebujesz do tego żadnego programu. Robisz slideshow bezpośrednio przez Facebooka, następnie publikujesz go jako wideo i wybierasz, aby było ustawione jako cover – tyle 🙂

  2. Hej! Ostatnio tez walczę z FB coverem w video formacie i jestem juz znichęcony. Od doby próbuję znaleźć ustawienia, które sprawią, że nie będzie film wyglądał jak kupa mydła. Co więcej, po uploadzie na fanpage, filmik jest jeszcze skompresowany, co już jest totalną tragedią. Jakieś porady jak zwiększyć sharpness filmu (gdy mamy materiały w 720p) w tym – cokolwiek – dość małym formacie?

    1. Osobiście nie spotkałem się jeszcze z cover video na stronie grupy. Jeśli takowa możliwość się pojawi (lub już się pojawiła), to Facebook pewnie będzie ją wprowadzał stopniowo, zaczynając do Stanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *