Leonardo Da Vinci maluje Mona Lisę i stwierdza w myślach: "No ale cover photo to z tego nie będzie..."

PORADNIK: Zdjęcie w tle na Facebooku

Leonardo Da Vinci maluje Mona Lisę i stwierdza w myślach: "No ale cover photo to z tego nie będzie..."

Zdjęcie w tle (ang. cover photo) strony na Facebooku jest jak witryna w sklepie stacjonarnym, którą klienci widzą, przechodząc obok Twojego sklepu. Niektórzy wchodzą do środka bez zwracania na nią uwagi, inni wchodzą tylko dzięki temu, że zwróciła ich uwagę.

Zdjęcie w tle to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów strony firmowej na Facebooku. Służy do przekazywania big idea, informacji o promocjach lub po prostu upiększenia fanpage’a.

Zdjęcie w tle 820×312 💻

Aktualne wymiary zdjęcia w tle na Facebooku 820x312 px wraz ze sposobem kadrowania na desktopie i mobile'u

Publikując zdjęcie w tle o wymiarach 820×312 px możesz spodziewać się, że Facebook będzie je wyświetlał w całości wyłącznie na komputerach. Na smartfonach będzie przycinał boki grafiki, po 133 px z każdej strony, czyli dość dużo. Dlatego niełatwo jest zrobić tego typu cover photo, które będzie wyglądało dobrze zarówno na desktopie, jak i na mobile’u.

Zdjęcie w tle 820×460 📱

Aktualne wymiary zdjęcia w tle na Facebooku 820x460 px wraz ze sposobem kadrowania na desktopie i mobile'u

Alternatywą jest cover photo o wymiarach 820×460 px. Zdjęcie w tle o takich wymiarach nie zostanie przez Facebooka przycięte z żadnej strony na smartfonie. Niestety będzie ono wyświetlane przycięte na komputerach, ale tym razem od góry i od dołu o dokładnie 74 px.

Co rekomenduję?

Zanim wybierzesz wymiary dla siebie, odpowiedz sobie na pytanie: co chcesz pokazać na zdjęciu w tle i czy lepiej, jeśli przytnie temu czemuś boki czy może górę i dół? 😉

Z doświadczenia wiem, że łatwiej jest stworzyć cover o wymiarach 820×460 px, który wszędzie będzie wyglądał dobrze. W dodatku to format wyświetlany w całości na mobile’u, a z Facebooka najwięcej użytkowników korzysta właśnie na smartfonach (polecam wpis „Mobile first„). Dlatego osobiście zalecam stosowanie 820×460 px. Oczywiście w formacie PNG, nie żadne JPG-i!

Warto pamiętać, że w tle oprócz zdjęcia/grafiki, możesz też ustawić film – polecam osobny poradnik na ten temat.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 4 razy
  1. OK, rozmiar rozmiarem, ale zostaje kwestia „wagi” zdjęcia i legendarnej już kompresji facebooka. Ile według Ciebie powinno ważyć cover photo żeby wyglądało wzorowo? 🙂

    1. Wojtek, dzięki za komentarz! Waga w przypadku cover photo fanpage’a nie odgrywa większego znaczenia, bo nie widziałem jeszcze zdjęcia w tle ważącego ponad 1MB. Co prawda np. Sotrender zaleca, by cover ważył mniej niż 100KB, ale nawet jeśli będzie ono ważyło więcej, to nie zostanie skompresowane.

      1. No popatrz, a ja tutaj się gimnastykuję z każdym kilobajtem. Trzeba potestować… w nocy… jak nikt nie widzi 😉 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *