PORADNIK: Zdjęcie w tle na Facebooku

Zdjęcie w tle (ang. cover photo) strony na Facebooku jest jak witryna w sklepie stacjonarnym, którą klienci widzą, przechodząc obok Twojego sklepu. Niektórzy wchodzą do środka bez zwracania na nią uwagi, inni wchodzą tylko dzięki temu, że zwróciła ich uwagę.

Zdjęcie w tle to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów strony firmowej na Facebooku. Służy do przekazywania big idea, informacji o promocjach lub po prostu upiększenia fanpage’a.

Zdjęcie w tle 820×312 💻

Publikując zdjęcie w tle o wymiarach 820×312 px możesz spodziewać się, że Facebook będzie je wyświetlał w całości wyłącznie na komputerach. Na smartfonach będzie przycinał boki grafiki, po 133 px z każdej strony, czyli dość dużo. Dlatego niełatwo jest zrobić tego typu cover photo, które będzie wyglądało dobrze zarówno na desktopie, jak i na mobile’u.

Zdjęcie w tle 820×460 📱

Alternatywą jest cover photo o wymiarach 820×460 px. Zdjęcie w tle o takich wymiarach nie zostanie przez Facebooka przycięte z żadnej strony na smartfonie. Niestety będzie ono wyświetlane przycięte na komputerach, ale tym razem od góry i od dołu o dokładnie 74 px.

Co rekomenduję?

Zanim wybierzesz wymiary dla siebie, odpowiedz sobie na pytanie: co chcesz pokazać na zdjęciu w tle i czy lepiej, jeśli przytnie temu czemuś boki czy może górę i dół? 😉

Z doświadczenia wiem, że łatwiej jest stworzyć cover o wymiarach 820×460 px, który wszędzie będzie wyglądał dobrze. W dodatku to format wyświetlany w całości na mobile’u, a z Facebooka najwięcej użytkowników korzysta właśnie na smartfonach (polecam wpis „Mobile first„). Dlatego osobiście zalecam stosowanie 820×460 px. Oczywiście w formacie PNG, nie żadne JPG-i!

Warto pamiętać, że w tle oprócz zdjęcia/grafiki, możesz też ustawić film – polecam osobny poradnik na ten temat.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na Twitterze
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 4 razy
  1. OK, rozmiar rozmiarem, ale zostaje kwestia „wagi” zdjęcia i legendarnej już kompresji facebooka. Ile według Ciebie powinno ważyć cover photo żeby wyglądało wzorowo? 🙂

    1. Wojtek, dzięki za komentarz! Waga w przypadku cover photo fanpage’a nie odgrywa większego znaczenia, bo nie widziałem jeszcze zdjęcia w tle ważącego ponad 1MB. Co prawda np. Sotrender zaleca, by cover ważył mniej niż 100KB, ale nawet jeśli będzie ono ważyło więcej, to nie zostanie skompresowane.

      1. No popatrz, a ja tutaj się gimnastykuję z każdym kilobajtem. Trzeba potestować… w nocy… jak nikt nie widzi 😉 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *