Najmłodsi YouTuberzy

Gdy byłem mały, młodzi zakładali blogi (ja mój pierwszy założyłem w wieku 16 lat) 📝
Gdy byłem średni, młodzi przerzucili się na fanpage’e 👍
Teraz, gdy jestem w miarę duży, najmłodsi zakładają własne kanały w serwisie YouTube 📹
Zostają YouTuberami! I to już w wieku kilku lat…

Młodociane podziemie YouTube’a 👦

Euzebiusz, czyli jeden z najmłodszych polskich YouTuberów, kanał na YouTube założył w 2013 roku, przed 5. urodzinami. Chłopiec głównie recenzuje gry i zabawki dla dzieci. Czasami występuje ze swoim tatą. Poczynania Euzebiusza śledzi ponad 65 tys. subskrybentów. Łącznie wszystkie jego nagrania mają już przeszło 26 mln wyświetleń. Rekordowe nagranie chłopca, w którym recenzuje grę „Ręka mnie nęka”, wyświetlono ponad 1,5 mln razy.

Euzebiusz nie jest jedyny. Oprócz niego są też bracia Mazur – Milo (50 tys. subskrybentów) i Marcel (21 tys. subskrybentów). To dzieci blogera kulinarnego Marcina Mazura (77 tys. subskrybentów). Milo i Marcel także recenzują zabawki i opowiadają o swoich pasjach.

Kilkunastoletni Torcio (36 tys. subkrybentów) to z kolei YouTuber specjalizujący się w filmach z gier, czyli tzw. gamingach.

Jedną z największych młodocianych gwiazd polskiego YouTube’a jest kilkunastoletni czuuX (85 tys. subskrybentów). Zajmuje się szeroko pojętą rozrywką. Między innymi doradza, jakimi tekstami lepiej nie podrywać dziewczyn w szkole.

Nie możemy pominąć ciemnej strony nagrywania filmów przez dzieci. Poradnik na temat makijażu do szkoły? Jeden z nich dobił do ponad 2 mln wyświetleń, ale spotkał się też z wieloma negatywnymi komentarzami.

Numer jeden na świecie 🌍

Na świecie rekordzistą pod względem liczby subskrypcji wśród dzieci jest Evan (4 mln subskrybentów). Na swoim kanale opublikował już ponad 500 filmów, które wyświetlono 1,7 mld razy! Evan swój pierwszy materiał o Angry Birds wrzucił w 2011 roku, gdy miał zaledwie 4 lata.

Jeśli zainteresował Was Evan i jego kanał, to polecam materiał o nim, oczywiście na YouTubie 😉

Czy dzieci powinny bawić się YouTubem? 📹

Z jednej strony osoby w tym wieku na pewno nie są gotowe, by poradzić sobie z możliwą falą sławy albo co gorsza, hejtu. Z drugiej, jeśli kanał jest współprowadzony/nadzorowany przez rodzica, to może być fajną zabawą zarówno dla niego, jak i dla dziecka.

Poza tym jeśli coś jest zakazane, to jeszcze bardziej kusi. Sądzę, że dzieciaki tak czy siak znalazłyby sposoby, aby prowadzić własne kanały wideo w tajemnicy przed rodzicami. Chociażby w innym serwisie.

Co ciekawe, w regulaminie YouTube znajdziemy zapis: Użytkownik nie może korzystać z Usług i nie może przyjąć Warunków, jeżeli (a) nie jest w wieku, który umożliwia zawarcie z YouTube wiążącej umowy. Z kolei według wymagań wiekowych kont Google konto można założyć od 13 lat, a niektóre funkcjonalności serwisu są dostępne dopiero po ukończeniu 18. roku życia.

A Wy co myślicie o prowadzeniu kanałów YouTube przez dzieci? 👦 Powinny to robić czy nie? A jeśli tak, to na jakich warunkach? Piszcie w komentarzach ⬇

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 1 raz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *