Cover video na Facebooku

Podziel się tym wpisem z innymi!

Wszystko zaczęło się w kwietniu na facebookowej stronie serialu Narcos. Była to jedna z pierwszym stron, na których serwis testował cover w formie video. Na większości osób robił on spore wrażenie, ponieważ ruchomy cover niewątpliwie bardzo przykuwa uwagę.

Parę tygodni później Facebook zaczął uruchamiać opcję dla wszystkich stron. Jak zwykle, robił to stopniowo. A w zasadzie robi nadal, ponieważ cały czas nie na wszystkich stronach opcja ta jest dostępna. Na niektórych pojawiła się, po czym… zniknęła. Prawdopodobnie na skutek bugu, który wkrótce zostanie naprawiony.

Z cover video skorzystali już m.in. Sprawny.Marketing i Mateusz Czech oraz marki takie jak ORSAY, TVN24 czy mode:lina (piękny cover!), a nawet instytucje publiczne, czego przykładem są Miasto Gdańsk oraz AGH w Krakowie. Chociaż jestem kibicem Juventusu, to duże wrażenie zrobił na mnie cover na stronie AS Romy 😉

 

Jak wgrać cover video?

Najpierw sprawdź, czy na Twojej stronie możesz w ogóle ustawić video jako cover. Aby to zrobić, wybierz Zmień zdjęcie w tle i zobacz, czy masz już aktywną opcję Prześlij zdjęcie/film.

Jeśli masz możliwość przesłania filmu, to wystarczy kliknąć w odpowiednim miejscu. Serwis poprosi Cię o wskazanie materiału na Twoim dysku. Po jego wgraniu film nie zostanie od razu opublikowany. Będziesz miał możliwość jego podglądu i zmiany pozycji, jeśli Twoje video nie jest dopasowane do proporcji 820×312 px. W tych wymiarach Twój film będzie wyświetlał się na desktopie. Na mobile Facebook będzie go wyświetlał w proporcjach 820×460 px, które są przeskalowanym 1920×1080 px (rozmiar video w jakości HD).

Jako cover możesz też ustawić opublikowany już wcześniej film. W tym celu wybierz opcję Choose From Videos (ach, te tłumaczenia nowych opcji na język polski).

 

Specyfikacja cover video

Serwis oczekuje, że nagranie będzie miało długość od 20 do 90 sekund (zostanie zapętlone). Minimalny rozmiar to 820×312 pikseli. Facebook zaleca dodawanie filmów w formacie MP4 lub MOV, choć obsługuje też inne formaty.

Video opublikowane jako cover może posiadać dźwięk. Domyślnie będzie on wyciszony, jednak można go łatwo włączyć poprzez ikonkę głośnika w prawym dolnym rogu.

 

Warto też wspomnieć, że serwis Zuckerberga testuje teksty oraz buttony CTA nanoszone na cover stworzony zarówno z klasycznego zdjęcia, jak i materiału video (funkcja odblokowywana przez Facebooka dla wybranych, czyt. samo się). Poniżej przykłady ze stron Brief – co znosi psychika grafika oraz Red Hot Chili Peppers.

 


Zobacz rysunek na Facebooku

 


Zobacz rysunek na Twitterze

 


Zobacz rysunek na Instagramie

 

Jestem też na
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Twitterze
Rysuję fejsbuki na Instagramie

Ten wpis został skomentowany 9 razy

    1. Osobiście nie spotkałem się jeszcze z cover video na stronie grupy. Jeśli takowa możliwość się pojawi (lub już się pojawiła), to Facebook pewnie będzie ją wprowadzał stopniowo, zaczynając do Stanów.

  1. Hej! Ostatnio tez walczę z FB coverem w video formacie i jestem juz znichęcony. Od doby próbuję znaleźć ustawienia, które sprawią, że nie będzie film wyglądał jak kupa mydła. Co więcej, po uploadzie na fanpage, filmik jest jeszcze skompresowany, co już jest totalną tragedią. Jakieś porady jak zwiększyć sharpness filmu (gdy mamy materiały w 720p) w tym – cokolwiek – dość małym formacie?

    1. Nie potrzebujesz do tego żadnego programu. Robisz slideshow bezpośrednio przez Facebooka, następnie publikujesz go jako wideo i wybierasz, aby było ustawione jako cover – tyle 🙂

  2. Mam cover video na fanpage’u, ale chcę go zamienić na inny filmik. Mam ich kilka. Niestety, kiedy klikam w pozycję “wybierz z moich filmów”, na liście mam tylko i wyłącznie ten aktualnie wyświetlany film. W zakładce “filmy” mam “listę odtwarzania” i tam jest właśnie ten filmik. Reszta filmików jest poniżej w okienku “wszystkie filmy”. Jak dodać filmy do “listy odtwarzania”, bo może to rozwiązałoby problem? Spotkałeś się może z czymś takim?
    Wysyłam link, jakby co: https://www.facebook.com/projectown/

    1. Marta, faktycznie nie można teraz ustawić jako cover video filmu, który został już wcześniej opublikowany. Wygląda mi to jednak na jakiś tymczasowy bug, ponieważ wcześniej dało się to zrobić w prosty sposób, klikając w “Wybierz z moim filmów”.

Dodaj komentarz


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *