Ostry cień mgły #hot16challenge2

Hot16Challenge to akcja, która rozpoczęła się od polskich muzyków hip-hopowych. Podejmujący się wyzwania układają i rapują 16 wersów. Ich teksty dotyczą najczęściej koronawirusa i ostatnich wydarzeń w Polsce.

Do akcji stopniowo zaczęli dołączać muzycy kojarzeni na co dzień z innymi gatunkami, a potem:
🎤 twórcy internetowi (Krzysiek Gonciarz, Cyber Marian, ABSTRACHUJE, Blowek),
🎤 aktorzy (Andrzej Seweryn, Małgorzata Kożuchowska, Artur Barciś i Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Jan Nowicki),
🎤 stand-uperzy (Rafał Pacześ, Lutek, Kacper Ruciński),
🎤 dziennikarze/prezenterzy (Kuba Wojewódzki, Tomasz Kammel, Wojciech Mann)
🎤 politycy (Janusz Korwin-Mikke – moim zdaniem największe zaskoczenie na plus, Andrzej Duda – jeden z najgorszych wykonów, Ryszard Kalisz)
🎤 księża (ks. Jakub Bartczak i ks. Tomasz Gerek),
🎤 kluby piłkarskie (Ruch Chorzów),
🎤 a nawet marki (Media Expert, Plush, Berlinki).
Byli też Krystyna Czubówna, Anja Rubik, Zbigniew Boniek, mim Ireneusz Krosny, lektor Tomasz Knapik, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i prof. Marcin Matczak. Powstają także pierwsze parodie (Kabaret Czesuaf).

Jaki jest cel akcji?

Celem akcji jest zachęcenie do wsparcia internetowej zbiórki w serwisie SiePomaga.pl, dostępnej pod tym adresem: https://www.siepomaga.pl/hot16challenge. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na pomoc lekarzom i szpitalom w walce z koronawirusem.

Efektem ubocznym wyzwania jest pojawienie się wielu naprawdę fajnych kawałków. Materiału na YouTube jest już tyle (setki filmów!), że wczoraj odsłuchiwałem go przez pół dnia. Zresztą na końcu wpisu znajdziesz moją subiektywną listę 25 najlepszych wykonów.

Akcja to też dobra okazja dla mniej mniej znanych artystów, aby dotrzeć do nowych odbiorców na fali popularności hashtagu #hot16challenge2. Dla tych starszych (jak Marian Lichtman z Trubadurów) to z kolei szansa, by o sobie przypomnieć.

Skąd 2-ka na końcu?

Tegoroczna akcja jest reaktywacją #hot16challenge z 2014 roku. Była to odpowiedź raperów na modny wówczas Ice Bucket Challenge. Obecna druga edycja akcji wielokrotnie przebiła jednak zainteresowaniem poprzednią.

Kto zaczął?

Akcję reaktywował raper freestyle’owiec SOLAR filmem, który opublikował na YouTube 28 kwietnia.

Szersze grono odbiorców usłyszało jednak o #hot16challenge2 dopiero podczas weekendu majowego, kiedy do akcji dołączyli czołowi wykonawcy polskiej sceny muzycznej.

Skąd Duda na obrazku?

11 maja do akcji dołączył sam prezydent, który zresztą idzie jak burza, ponieważ miesiąc temu założył konto na TikToku.

Niestety wykonanie Dudy jest jednym z najgorszych, jakie widziałem. Ciekaw jestem, czy po fali szyderczych komentarzy, jaka wylała się na prezydenta, wyzwania podejmie się premier Morawiecki, którego Duda nominował 😉

Moje subiektywne TOP 25

Zebrałem 16-tki, które podobały mi się najbardziej, które mnie zaskoczyły, które z przyjemnością odsłuchałem parę razy. Nie patrzyłem na to, kogo lubię, kogo słucham na co dzień. Lista będzie aktualizowana, dopóki będą wychodzić kolejne nagrania, joł! 👇

25. Dwa Sławy

24. Ks. Tomasz Gerek

23. Marta z Bashesh

22. BARANOVSKI

21. Henryk Sawka

20. PAPRODZIAD

19. SARSA

18. KAYAH

17. MAJKA JEŻOWSKA BAND

16. Natalia Kukulska

15. Fisz

14. Wojciech Mann

13. Ralph Kaminski

12. Mery Spolsky

11. Marian Lichtman

10. Psio Crew

9. CeZik

8. Radek Kotarski

7. MROZU

6. Brodka

5. UNDADASEA

4. Janusz Korwin-Mikke

*Z tekstem w ogóle się nie utożsamiam, ale oceniam tutaj skille raperskie, bit i wideo + ogólny poziom zaskoczenia, bo po takim Taconafide można spodziewać się dużo więcej niż po Korwinie. Pod względem wspomnianych wyżej elementów Janusz wypada bardzo niejanuszowo jak na polityka.

3. Teatr Muzyczny Roma

2. Kasia Klich

1. TACONAFIDE

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *