Pusta sala szkola z logo serwisu Nasza Klasa, na tablicy napisany kredą temat lekcji "Wakacje po 8. klasie" i dopisek o treści "to już jest koniec...", a do tego postać wychodząca z sali, która gasi światło

Koniec Naszej Klasy (nk.pl)

To pierwszy i prawdopodobnie ostatni rysunek o Naszej Klasie. 27.07.2021 Nasza-klasa.pl (obecnie NK.pl) zostanie rozwiązana [*]

Decyzję podał obecny administrator serwisu (od 2015 roku), czyli Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. Z oficjalnego komunikatu dowiemy się m.in., że:
🧽 Eurogąbki i inne płatne usługi będzie można wykorzystać do 27 lipca 2021 roku albo wnioskować o zwrot niewykorzystanych środków,
🧽 zakładanie nowych kont w serwisie nie jest możliwe od dnia ogłoszenia komunikatu, czyli 26 maja 2021 roku,
🧽 część najpopularniejszych gier (wraz z obecnym stanem gry) zostanie przeniesiona do serwisu Game Planet.

Nasza Klasa na zawsze w mojej pamięci

Z sentymentem wspominam ten portal, ponieważ był to pierwszy kanał, w którym jako dzieciak odkrywałem siłę mediów społecznościowych. Możliwość autokreacji, promocji własnej twórczości, odgrzebywania starych znajomości, kontaktu online nawet z nauczycielami. Nasza klasa była pierwszym serwisem, w którym konta mieli nawet nasi rodzice (mój tata do dzisiaj nie ma konta na Facebooku, a na Naszej Klasie – miał).

Znałem wcześniej Gadu-Gadu i Fotkę.pl, ale Nasza Klasa była dla mnie czymś znacznie więcej. Dawała więcej możliwości i stała za nią jakaś większa idea, która wydawała się bardzo słuszna, bo człowiek kończył szkołę i urywał mu się kontakt z większością osób. Jasne, zawsze można było do nich zadzwonić lub napisać, ALE wymagało to wejścia z nimi w interakcję. A przecież nawet jeśli za kimś się nie przepadało, to było się ciekawym jego dalszych losów. Na Naszej Klasie można było kogoś po prostu obserwować.

Fenomenalny sukces, porażka z Facebookiem i długie dogorywanie

W latach 2008-2011 Nasza Klasa była najpopularniejszym serwisem społecznościowych w Polsce. Korzystało z niej 12 mln użytkowników, co było zawrotną liczbą, jak na tamte lata. Dziś z Facebooka korzysta prawie 2 razy tyle osób, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w tamtych czasach internautów w Polsce było znacznie mniej niż obecnie.

Potem do gry wkroczył Facebook i liczba użytkowników NK.pl spadała z roku na rok praktycznie przez dekadę. Do samego końca na Naszej Klasie pozostali ludzie raczej oderwani od rzeczywistości. W połowie 2020 roku było ich już mniej niż milion. Z 12 milionów do mniej niż 1 miliona w ciągu 9 lat – bolesny upadek! 🤕

Dla najmłodszych serwis znany jest dziś tylko z nazwy, a skrót „nk” oznacza przede wszystkim „niech ktoś”. Nie wierzysz? Wpisz w Google „co znaczy nk” 😏

Twórcy zarobili, co mieli zarobić

Za głównego twórcę Naszej Klasy uchodzi Maciej Popowicz, absolwent informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim, a dzięki Naszej Klasie jeden z najmłodszych polskich milionerów. Serwisu nie stworzył sam, lecz z przyjaciółmi. Już w 2007 roku, a więc po roku startu, sprzedali inwestorowi 20% udziałów za ok. 3 mln zł. Rok później pozbyli się większościowego pakietu za 200 mln.

W tym samym roku pojawiła się polska wersja językowa Facebooka. Nasza Klasa była wówczas na fali i mało kto przypuszczał, że aż tak szybko wykończy ją „ten nowy portal zza Oceanu”. Z perspektywy czasu widać jednak, że Popowicz i spółka sprzedali Naszą Klasę w idealnym momencie. Więcej nie dało się na niej ugrać, więc była to idealna decyzja biznesowa.

Nasze Classmates i Odnoklassniki

Warto podkreślić, że Nasza Klasa nie była pierwszym tego typu serwisem, który bazował na sieci kontaktów ze szkoły. Pół roku wcześniej powstał rosyjski serwis Odnoklassniki.ru (dziś ok.ru). Chociaż to on uchodził za pierwowzór Naszej Klasy, to w Stanach już w 1995 roku uruchomiono Classmates.com. Podobnie jak Nasza Klasa czy Odnoklassniki umożliwiał użytkownikom odnalezienie swoich znajomych ze szkoły. Co ciekawe, Classmates funkcjonuje do dziś, jako jeden z najdłużej działających kanałów społecznościowych.

Zgraj zdjęcia, zachowaj wspomnienia!

⚠ Warto zalogować się po raz ostatni, aby chociaż zgrać zdjęcia (z własnego profilu oraz klasowego), które za niedługo zostaną bezpowrotnie usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania.

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 1 raz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *