2020 rok w 15 obrazkach

Jak co roku, w ostatnich dniach grudnia zapraszam na podsumowanie najważniejszych wydarzeń 12 minionych miesięcy. Zobacz raz jeszcze 15 rysunków, które moim zdaniem najlepiej podsumowują 2020 rok w mediach społecznościowych.

Nie wiem, kiedy to zleciało, ale to już 5-te tego typu zestawienie! 😮

ℹ Jeśli zainteresuje Cię jakiś temat, kliknij w obrazek – zostaniesz przeniesiony do wpisu, w którym znajdziesz rozwinięcie danego wątku.

1, 2 i 3. Pandemia 😷

Bardziej lub mniej, pozytywnie lub negatywnie, ale pandemia wpłynęła w tym roku na absolutnie każdą branżę. Wykonałem aż 6 rysunków z covidem w tle, ale do przeglądu wybieram 3, które moim zdaniem najlepiej oddają, to co działo się marketingu 2020 w związku z pandemią.

4. Wojna Facebooka z Apple ⚔

Apple wprowadza mechanizmy utrudniające pikselowi Facebooka śledzenie aktywności użytkowników na urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem. Facebook stara się je obejść i wykupuje reklamy prasowe, w których straszy, że to oznacza koniec internetu, jaki znamy. Według Facebooka nowa funkcja zapobiegająca śledzeniu w iOS 14 może zmniejszyć nawet o 50% przychody z reklam, które obecnie są emitowane na urządzaniach z iOS.

5. Brand24 wygrał z Facebookiem ✌️

Brand24 wlał odrobinę nadziei w serca wszystkich tych, którzy toczą nierówną walkę z Facebookiem. Po miesiącach starań Mark odblokował Brand24 na Facebooku i Instagramie, a wzmianki z tych kanałów wróciły do wyników monitorowanych przez narzędzie Michała Sadowskiego.

6. TikTok vs. Trump i Facebook 🇺🇸

TikTok musiał w tym roku odpierać ataki zarówno Donalda Trumpa, jak i Facebooka. Trump chciał zablokować TikToka w Chinach, ale po pierwsze: TikToka w ostatniej chwili uratowała umowa z Oracle i Walmartem, po drugie: Trumpa już nie ma. Ciągle nie wiadomo jednak, jak na TikToka wpłynie wprowadzenie Reels na Instagramie.

7. Duda i Lewandowski na TikToku 🇵🇱

Skoro jesteśmy przy TikToku, to warto zauważyć, że w tym roku tiktokersami zostali Andrzej Duda i Robert Lewandowski. Pierwszy i drugi (kolejność dowolna) obywatel RP sprawili, że zainteresowanie TikTokiem w Polsce osiągnęło absolutnie rekordowy poziom.

8. Facebook wprowadza limit reklam ⛔

Zmiana wejdzie w życie dopiero w 2021 roku, ale jest na tyle istotna, że Facebook ogłosił ją już kilka miesięcy wcześniej. Jeśli emitujesz reklamy na Facebooku, to koniecznie sprawdź, kiedy zostanie wprowadzony limit dla Twojej strony i czy obecnie jesteś blisko jego przekroczenia. Limity mają obowiązywać na strony, nie na konta reklamowe i w przypadku większości stron wyniosą 250 aktywnych reklam.

9. Facebook zmienia sposób liczenia przychodów 💵

Po wielu latach Facebook zapowiada, że zrezygnuje z 28-dniowego okna konwersji po kliknięciu. Domyślnie będzie teraz raportował konwersje do 7 dni od kliknięcia w reklamę lub do 1 dnia od wyświetlenia reklamy. Nie będzie też już można sprawdzić wyników w 28-dniowym oknie konwersji. Krótsze okno oznacza mniej przychodów przypisywanych do reklam.

10. Koniec z zasadą 20% tekstu na Facebooku ✅

Po równie wielu latach Facebook rezygnuje z zasady, że tekst na grafice może zajmować maksymalnie 20% powierzchni grafiki. W żaden sposób (ani odrzucaniem, ani ograniczaniem zasięgu) nie będzie już karał kreacji zawierających większą ilość tekstu.

11. Facebook narzędziem do e-mail marketingu? 📧

Dla mnie najbardziej zaskakującą w tym roku nowością były testy e-maili marketingowych wysyłanych z poziomu… strony na Facebooku. Testy miały miejsce w połowie roku i raczej nie spotkały się ze zbyt dużym zainteresowaniem.

12. Messenger zintegrowany z Instagramem ⚡

Zuckerberg zrezygnował z popularnych DM-ów (wiadomości prywatnych) na Instagramie. W tym roku Instagram został za to w pełni zintegrowany z Messengerem, na znak czego logo Messengera przybrało instagramowe barwy.

13. #hot16challenge 🎤

Jedna z największych (z pewnością najdłuższych) internetowych akcji 2020 roku, w którą na przestrzeni 2 miesięcy zaangażowały się setki, a być może nawet tysiące artystów i celebrytów.

14. Kryzys Jessici Mercedes 👕

Moim zdaniem największy kryzys mijającego roku. Głównie ze względu na popularność osoby, której dotknął i smród, jaki po sobie zostawił – będzie się za nią ciągnął latami. Jessica Mercedes stworzyła własną markę odzieżową i wciskała ludziom kit, że jej ubrania są produkowane w Polsce. T-shirty miały dość wysokie ceny jak na koszulki Friut Of The Loom, taniego producenta szyjącego na masową skalę za granicą. W dodatku iInfluencerka nieumiejętnie zareagowała na kryzys, co tylko dolało oliwy do ognia.

15. Dekada Instagrama 🔟

Instagram przy Facebooku czy Twitterze wciąż jest stosunkowo młodą platformą, ale niespodziewanie w tym roku stuknęło 10 lat od jej pierwszego uruchomienia.

Bonus: Na swoje! ❤️

W lutym 2020 po 5 latach pracy w agencji przeszedłem na samozatrudnienie, tworząc miejsce pracy, o jakim zawsze marzyłem 🙂

Lubisz podróżować w czasie? Wróć też do przeglądu:
🔙 2019 roku w 10 obrazkach
🔙 2018 roku w 30 obrazkach
🔙 2017 roku w 43 obrazkach
🔙 2016 roku w 26 obrazkach

W tym roku uruchomiłem również nowy cykl contentowy pt. przegląd kanałów social media, w którym co pół roku omawiam najważniejsze nowości dot. Facebooka, Instagrama, Messengera, Twittera, LinkedIna, Snapchata, TikToka i YouTube’a.

Jeśli podróże w czasie Cię nie interesują, sprawdź przegląd branży social 2020 lub jeden z tegorocznych poradników, a tych było w minionym roku sporo i były one rekordowo popularne. Wiem, że wiedzy dostępnej za darmo często nie doceniamy. Gwarantuję Ci jednak, że z poniższych tekstów dowiesz się więcej, niż z 90% szkoleń dostępnych na rynku (ostatnio mocno spadła ich jakość, ponieważ robią je praktycznie wszyscy). Poradniki są z rozmaitych obszarów, więc normalnie za szkolenia z nich musiałbyś zapłacić łącznie kilka tysięcy złotych.

Wpisy poradnikowe opublikowane w 2020 roku:
🔧 Cele reklamowe w mediach społecznościowych
🔧 Co poza Facebookiem?
🔧 LinkedIn Insight Tag
🔧 FB Ads: 10 rzeczy, które trudno zrozumieć początkującym
🔧 Menedżer firmy na Facebooku
🔧 Mój ROAS jest lepszy niż Twój
🔧 Facebook vs. Google Analytics
🔧 10 eye-catcherów w mediach społecznościowych
🔧 Piksel Facebooka [AKTUALIZACJA]
🔧 Kalendarz marketingowy [AKTUALIZACJA]
🔧 Profil czy strona na LinkedInie?
🔧 Ile kosztują usługi social media?
🔧 Analiza konkurencji w internecie

Obserwuj Rysuję fejsbuki na
Rysuję fejsbuki na LinkedInie
Rysuję fejsbuki na Facebooku
Rysuję fejsbuki na Instagramie
Rysuję fejsbuki na X
Rysuję fejsbuki na TikToku
Ten wpis został skomentowany 3 razy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *